VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj podpoří sanaci zdroje vody

Kostelec n. O. – Město Kostelec nad Orlicí jako obec s rozšířenou působností má na svých bedrech realizaci projektu s názvem „Třebechovice pod Orebem – realizace průzkumu a aktualizace analýzy rizik lokality znečištěné atrazinem".

3.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

AtrazinAtrazin sloužil jako herbicid účinný na dvouděložné plevele. Používal se v zemědělství (mj. 
u kukuřice). Primárním vstupem atrazinu do prostředí bylo jeho rozprašování na zemědělské plodiny a následný splach z polí.

Atrazin v půdě může vstupovat do rostlin, pomalu se rozkládat, odpařovat, nebo se vyplavovat do povrchové nebo podzemní vody.

Atrazin je málo toxický pro zdraví člověka a nekumuluje se 
v tělech organismů. 
Může však ohrozit některé citlivé vodní ekosystémy.
Ministerstvo životního prostředí ČR

Přestože lokalita Bědovice je součástí města Třebechovice pod Orebem, nachází se zasažená lokalita již na území spadajícím právě pod Kostelec nad Orlicí. S nezbytným spolufinancováním projektu, který je z větší části hrazen z Operačního programu životního prostředí, pomůže městu Královéhradecký kraj.

„Zdroj v Bědovicích je pro východočeskou vodárenskou soustavu velice významný. Tamní měkká voda je výjimečně kvalitní a jen těžko nahraditelná. Královéhradecký kraj proto věnuje této problematice patřičnou pozornost a rozhodl se městu Kostelec nad Orlicí pomoci s úhradou sanačních prací provedených v rámci druhé etapy projektu," vysvětlil důvody zapojení krajské samosprávy radní pro oblast životního prostředí Jan Tippner.

Celkové náklady projektu byly veřejnou soutěží sníženy na částku mírně přesahující jeden milion korun. Z krajského rozpočtu bude uvolněno 213 tisíc korun, které pokryjí zajištění technického dozoru, administraci projektu, povinnou publicitu a vypracování projektové dokumentace. Finanční prostředky budou uvolněny ze zvláštního účtu, který je pro podobné situace zřízen podle zákona o vodách.

Autor: Miroslav Sixta

3.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Ve Dvoře Králové přivítali hrocha. Znovu přijel z Německa

Královéhradecko, Dvůr Králové - Samec Mike přijel v úterý do Zoo Dvůr Králové, aby tu doplnil dvě stávající samice Hulu a Monu. Přijel z německého Stuttgartu i s ošetřovatelem, který mu v prvních dnech v krytém zimovišti vypomůže s aklimatizací. 

Vyprodané Uffo ozářil operní mág Adam Plachetka

Královéhradecko, Trutnov /FOTO/ - Operní hvězda v Trutnově. Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka zazpíval v pondělí večer před vyprodaným sálem trutnovského Uffa muzikálové melodie v rámci hudebního festivalu Trutnovský podzim.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení