Jako klukovi ale rodiče technickou stavebnici nikdy nekoupili. Jako dospělý si tedy splnil sen a Merkur si konečně koupil. Nezůstal ale u jedné stavebnice.

Dnes je majitelem největší sbírky na světě. Část jeho sběratelské vášně je nyní k vidění v Muzeu a galerii Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou v areálu Kolowratského zámku. Další jeho část sbírky mohou obdivovat návštěvníci v Litomyšli.

„S Merkurem jsem se seznámil jako kluk před šedesáti lety. Rodiče mi ho ale nekoupili a mě to vždycky mrzelo, protože všichni spolužáci ho měli. Tak jsem se tehdy zařekl, že až vyrostu, udělám si radost a pořídím si toho největšího Merkura a postavím si něco opravdu velikého,“ říká Jiří Mládek.

Jedna krabice mu ale nestačila. V současné době je největším sběratelem této stavebnice na světě. „Moje sbírka váží přes dvě tuny. Větší část mám uloženou ve stodole, menší na chalupě. Merkur je ve všech skříních a všude, kde je místo,“ dodává sběratel.

Děrované plíšky ho fascinují i v pětašedesáti letech. „Stavím svůj dětský sen, i když mi víc šroubky z rukou padají na zem. Prsty už neposlouchají a nejsou tak ohebné, ale musí to jít,“ tvrdí Mládek. Zajímá se také o historii stavebnice Merkur.

„Jsou to úžasné dokumenty dětských her a vynalézavosti výrobců. Merkur považuji za technicko-kulturní dědictví České republiky. Mám ho za národní poklad. Mapuji proto podle stavebnic, předlohových knížek, dobových reklam a vyprávění pamětníků vývoj těchto hraček,“ dodává Jiří Mládek.

Nyní připravuje podklady pro knihu o těchto stavebnicích. Navíc v podkroví svého domu staví model Ocelového města, u kterého vychází z fantazie Julese Verna. Model se dá velikostí přirovnat k Třebechovickému betlému. Místo figurek tu lidé uvidí vynálezy a technická monstra z přelomu 19. a 20. století. Město bude podle plánů velké pět krát deset metrů a vážit bude zhruba 2,5 tuny. Část tohoto ocelového města je k vidění i v expozici v rychnovském zámku.

Merkur podle Mládka rozvíjí technické dovednosti a tvořivost mládeže. Proto se společně se spolumajitelem firmy Jaromírem Křížem snaží o to, aby se Merkur stal součástí výuky. Dokladem toho, že Merkur není jen hračka, je i fakt, že díky němu sestavili před časem tři studenti litomyšlského gymnázia Marek Votroubek, Petr Bubeníček a Jan Král robota, se kterým zvítězili v roce 2009 na mistrovství světa v USA. Jejich robota, který měl původně jen nosit láhev piva, ale stal se unikátním vynálezem, si dnes mohou zájemci i sestavit doma. Trojice mladých konstruktérů totiž vyvinula stavebnici pro sestrojení dálkově rádiem řízeného šestinohého robota.

Kdo však chce jen zabrousit do historie a často si vzpomenout i na vlastní dětství může výstavu navštívit až do 27. listopadu. Ve třech výstavních místnostech je k vidění nádherné ruské kolo se všemu detaily, replika rozhledny či vysoké pece nebo dětský kolotoč a nespočet modelů aut, lokomotiv i letadel. Navíc stůl uprostřed jedné z místností je stále plný krabic s dílky, šroubky a matičkami. Především děti tak mohou popustit uzdu své bujné fantazii.

IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
SILVIE ŠPRYŇAROVÁ