„Vždy když se v obci koná nějaká akce, tak se o ní hned z internetu dozvím,“ popisuje Věra Hrubá, která žije v Mokrém, jak využívá webové stránky obce. „Nejvíc mě totiž zajímají novinky a aktuality a také fotografie z akcí, které na web Dáša umisťuje,“ vyprávěla dál občanka, kterou internetové zpravodajství zajímá také kvůli vnoučatům, jejichž aktivity tak může sledovat. – Řeč je o práci zaměstnankyně Obecního úřadu v Mokrém Dáši Honsnejmanové, která tvoří webové stránky obce.

Obec veřejnost skutečně zaujala

Mokré tento týden oslavilo díky Dáše Honsnejmanové ocenění v soutěži Zlatý erb 2009 – výsledky celostátního kola populární soutěže o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí byly vyhlášeny na slavnostní konferenci ve Společenském centru Aldis v Hradci Králové. Šlo o 12. ročník konference ISSS (Internet ve státní správě a samosprávě) a Mokré zde získalo cenu veřejnosti. „Hlasovat mohl každý od počátku ledna skoro do konce března pod jedinou podmínkou – jen jednou z jedné mailové schránky,“ podotkla k soutěži žena, která se o zviditelnění obce v tom nejlepším slova smyslu zasloužila – webmaster Honsnejmanová. Obec se také umístila v krajském kole soutěže, a to na třetím místě.

Energie na rozdávání

„Od roku 2004, kdy bylo povinné pro každou obec zavést web, jsme byli nějak oceněni každý rok,“ říká dáma mnoha profesí – Dáša Honsnejmanová je totiž hlavní účetní a správkyní rozpočtu na Obecním úřadě v Mokrém, dále kronikářkou a knihovnicí, přičemž pro obec, kroniku i zdejší knihovnu vytváří webové stránky. A v čem spočívá tajemství úspěchu? „Kouzlo je v tom, že mě to prostě baví,“ vysvětlila Dáša Honsnejmanová, pro kterou vytvářením tří obecních webů práce pro spoluobčany zdaleka nekončí. „Dáša se ve svém volném čase věnuje také dětem, vede totiž dva kluby – pro menší do sedmi let klub Lentilky, pro starší Barevný svět. Naposledy s ní děti vytvořily postavu z květináčů a slámy, která je vystavená v Opočně,“ vyjadřuje se o realizaci aktivní pracovnice úřadu Věra Hrubá.