S blížícím se červnem se začínají koupaliště pomalu připravovat na letošní sezónu. Mnohé správce však trápí nedostatek plavčíků. Zatímco například koupaliště v Dobrušce před martýriem s hledáním plavčíků uchránil především fakt, že pracovní síly se přeskupí z krytého bazénu, který v létě čeká odstávka, nedaleká plovárna v Opočně se marně snaží plavčíky do nové sezóny sehnat.

„Je to každoroční problém, protože je to především velká zodpovědnost. A mladí se do toho zrovna nehrnou,“ postěžovala si správkyně opočenského Koupaliště a kempu Broumar Milena Kábrtová s tím, že v současné době jsou na školení posíláni i dva strojníci, kteří by po absolvování kurzu mohli být silami na vystřídání.

„Shánět plavčíka je prostě katastrofa,“ řekla Milena Kábrtová s dodatkem, že letos se brigádníci nehrnou ani do dalších pozic. Chybí jim třeba pokladní nebo recepční. Mladou generaci prý odrazuje především práce o víkendu.

Se stejným problémem se v současnosti potýká i koupaliště ve Vamberku, které zanedlouho čeká rekonstrukce.

Starosti se sháněním plavčíků mají i na koupališti ve Vamberku, kde se v těchto dnech nepřipravují jen na novou sezónu, ale i na blížící se rekonstrukci. Správce vamberecké plovárny, jejíž kapacita je okolo patnácti set návštěvníků, by rád na léto přibral ještě minimálně dva plavčíky.

„U nás je to také špatné. Plavčíků rozhodně mnoho na letošní sezónu nemáme. Dva plavčíky bych určitě využil,“ uvedl správce Jaroslav Stárek s tím, že každým rokem je s hledáním plavčíků větší problém.

Podle jeho názoru navíc za malým zájmem ze strany mladých stojí mimo jiné i nutnost časově a finančně náročného kurzu.

„Kurz stojí peníze a musí se obnovovat,“ dodal Jaroslav Stárek s tím, že mladou generaci může odradit i svým způsobem nejistá sezóna. A to proto, že záleží na rozmarech počasí. Pokud například celý srpen proprší, práce je málo a tím i odměn. Na rozdíl od opočenského Koupaliště a kempu Broumar, kde chybí nejen plavčíci, ale i další brigádníci, ve Vamberku mají ostatních zaměstnanců dostatek.

Problém hasili i v krajském městě

Hned jak hradecká Flošna otevřela v těchto dnech své brány, museli místní správci hasit stejný problém, s nímž se potýkají i některá koupaliště na Rychnovsku. Nedostatek pracovních sil poznalo jedno z největších koupališť v regionu především kvůli malému zájmu tradičních brigádníků – studentů.

„Situace ze začátku vypadala krizově, blíží se ale konec školního roku, takže se nám začalo ozývat víc lidí,“ uvedl vedoucí Koupaliště Flošna Jan Konvalinka. Plavčíci na červen jsou již zajištění a podařilo se téměř pokrýt i další měsíce.

Nedostatek plavčíků nemusejí na Rychnovsku kromě okresního města řešit ani v Dobrušce. „Musím to zaklepat, nám se tyto problémy naštěstí vyhýbají.“ uvedl za Dobrušku Robert Franc.