Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kosti na starém pohřebišti už své tajemství ztratily

Kostelec nad Orlicí - Potvrdit hypotézu ohledně doby založení města Kostelce nad Orlicí se podařilo i díky opravě opěrné zdi u kostela svatého Jiří.

6.11.2012
SDÍLEJ:

Nález archeologů v Kostelci nad Orlicí potvrdil, že město vznikl ve třináctém století. Foto: Muzeum a galerie Orlických hor

Velké překvapení čekalo na archeology při druhé etapě opravy zdi u kostela svatého Jiří. Jen co dělníci kopli do hlíny, odhalili stovky let staré pohřebiště. Kromě lidských ostatků byla objevena také ohradní zeď původního, zřejmě renesančního kostela.

Kosti jsou už nyní pohřbeny na městském hřbitově. „To proto, že to byly sekundárně uložené hroby. Jednalo se o sklad, do kterého byly ostatky uložené při stavbě nynějšího barokního kostela, kde tehdy překážely.  Nedalo se tak identifikovat, co k čemu patří. Žádný vědecký záměr se už na nich nedal realizovat, proto je technické služby už pohřbily," vysvětlila Martina Beková, archeoložka Muzea a galerie Orlických hor.

Jedná se zřejmě o středověké kosti, tudíž informace, které s sebou nesly, se ztratily v barokní době. Spolu s nimi byla objevena i ohradní zeď původního kostela, která byla diametrálně odlišná od té nynější.

„Pod ní jsme našli poměrně mohutné navážkové horizonty, díky kterým víme, že to tam vypadalo úplně jinak než dnes. Našli jsme vrstvy jednak z patnáctého, tak i ze třináctého století. To je důležité, protože se jedná o vrstvy, které souvisí se založením města," zdůraznila Martina Beková, podle které se důkazy ze třináctého století našly v Kostelci už podruhé.

„Z písemných pramenů víme, že by v této době mělo být založeno, chyběla nám ale jasná vstupní informace. Nález nám vlastně potvrdil hypotézu, kterou jsme už měli," prozradila archeoložka Martina Beková.

Přestože se jedná o archeologické naleziště, práce na opravě opěrné zdi pokračují i nadále. „Samozřejmě se celá rekonstrukce zpomalila. Když bagr odebere půdu, tak se každá lžíce zkoumá. Nebylo ale nutné práce zastavit, a tak se pomalu pokračuje dál. Už teď je však jasné, že termíny prací dodrženy nebudou.

To je pochopitelné," přiznal starosta Kostelce Jiří Bartoš s tím, že si netroufá odhadnout, kdy bude oprava hotová.

To, že práce pokračují, potvrzuje i archeoložka Martina Beková z rychnovského muzea, a to navzdory tomu, že výzkum stále trvá. „Na místě budeme minimálně ještě do konce roku. Nyní se sanuje ohradní zeď, která umožňuje průchod uličkou. Už tam ale nejezdíme každý den, stačí jednou týdně, protože zeď se ze statických důvodů dělá po kouscích. Vždycky něco vykopou a my přijedeme a prozkoumáme to. Případně kousek bagrují za naší přítomnosti," objasnila Martina Beková.

Podle ní jsou takové nálezy stále ještě běžné, a to zejména proto, že důsledné dozory se na stavbách začaly provádět až v posledních dvaceti letech.

Autor: Kamila Císařová

6.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Strahovský stadion. Ilustrační foto.

Zase koncovka... Zase remíza

Ilustrační foto.

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Opočno - Opočenský divadelní podzim pokračuje 20. října. Na pódiu Kodymova národního domu se v 19 hodin představí obnovený divadelní spolek Tyl z Rychnova nad Kněžnou s notoricky známým Brdečkovým příběhem Limonádový Joe – kusem z prostředí Divokého západu, kde se v místním baru scházejí kovbojové, honáci dobytka i různí dobrodruzi a podnikavci.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Dobruška - Kuželkářský klub Dobruška pořádá turnaj čtyřčlenných družstev mužů a žen pro neregistrované hráče v disciplíně 4 x 60 hodů sdružených.

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení