Tajná, nebo veřejná volba starosty, místostarosty a rady? To bylo jediné dilema pondělního večerního ustavujícího zasedání zastupitelstva v Kostelci nad Orlicí.

Jediný navržený kandidát na starostu Jiří Bartoš (SNK –ED) byl zvolen dvanácti hlasy z 20 přítomných zastupitelů, 8 hlasů se vyslovilo proti. Ve starostovské pozici tak střídá Ivanu Červinkovou z ODS. SNK–ED vyhrálo v Kostelci volby se ziskem 6 mandátů před ODS se 4 a ČSSD se 3 mandáty.

V Kostelci nad Orlicí se kromě starosty volil pouze jeden uvolněný místostarosta, dosavadní post neuvolněného místostarosty byl zrušen. Předsedající zastupitel František Sejkora (SNK–ED) to na dotaz nového zastupitele Františka Kinského (Iniciativa občanů) zdůvodnil úsporami nákladů. Kinský také navrhoval veřejnou volbu vedení města: „Jsme nové zastupitelstvo, asi bychom neměli začínat hned tím, že budeme něco dělat tajně.“ Proti veřejné volbě však hlasovala většina jedenácti zastupitelů. Rovněž tajnou volbou byl tedy zvolen místostarosta Luboš Lerch (SNK–ED). Zastupitelé dále odhlasovali sedmičlennou radu, do které vedle starosty a místostarosty opět tajnou volbou přibyl jejich stranický kolega František Sejkora, sociální demokraté Jan Šlaj a Jiří Karlíček i dva občanští demokraté Tomáš Langr a Luboš Mottl.

„Jiřího Bartoše znám, předpokládal jsem podle výsledků voleb, že se starostou stane. Místostarostu pana Lercha neznám, takže nemůžu být překvapen ani nepřekvapen. Uvidíme, jak se zhostí svého úkolu. Jsem spokojen, jak volby ve městě dopadly,“ vyjádřil se Zdeněk Bílek, jeden z desítek obyvatel, kteří na veřejné zasedání ustavujícího zastupitelstva přišli.

Starosta Bartoš neplánuje v nejbližších dnech na úřadě žádné kontroly ani audity: „Já osobně nic takového nechystám.“ Ani se svými stranickými kolegy prý na toto téma nemluvil, takže neví, zda někdo s podobným návrhem přijde. Sám se chce především seznámit s rozpracovanými projekty. Nepovažuje se za jednoznačného kritika minulého vedení, na problémy jako zastupitel však upozorňoval. Na opačnou roli, kdy může být on terčem kritiky, je připraven: „Nebyl jsem zvolen nějakou převážnou většinou, bylo to dost vyrovnané, počítám s tím a vím, že je třeba, abych neudělal chybu.“