„To, že jsme se umístili dobře, nám bylo jasné, protože na slavnostní vyhlášení byly pozvány vždy první tři sbory z každé skupiny. První místo nás ale samotné zaskočilo. Jsme z toho opravdu nadšení," svěřil se Bedřich Jasník, velitel výjezdové jednotky kosteleckých hasičů.

To kostelecký starosta byl podle svých slov větším optimistou a věřil v dosažení nejvyšší mety. „V hlasování samozřejmě rozhodovala veřejnost, ale když jsem viděl, mezi jakými zásahy si lidé vybírají, věřil jsem, že naši hasiči budou nakonec nejlepší,"uvedl Jiří Bartoš.

Přestože za úspěchem je třeba hledat hlavně kosteleckou veřejnost, žádnou cílenou kampaň místní hasiči nerozjížděli. „Prostřednictvím mailu jsme v rámci sboru rozšířili informaci o tom, že se této soutěže účastníme. Na každém pak bylo, zda se do hlasování zapojí," řekl dále velitel kostelecké jednotky. Sám nepochybuje o tom, že zásluhu na úspěchu mají občané Kostelce a zejména pak rodiny zdejších hasičů.

Z úspěchu se mohou radovat všichni, protože za první místo náleží padesátitisícová odměna. Tu je však možné použít pouze na technické vybavení, protože částka je smluvně vázána. O tom, na co konkrétně peníze půjdou, ještě není rozhodnuto, ale jak velitel prozradil, mělo by to být něco, z čeho budou mít prospěch hlavně občané města.

K velkému úspěchu dopomohl kosteleckým hasičům hlavně jejich zásah z jara tohoto roku, při němž se podíleli na odstraňování následků vážné dopravní nehody v Lípě nad Orlicí.

„Za tento zásah patří čest všem přítomným hasičům. Vím to, protože jsem sama byla na místě. Byla to náročná práce, která trvala několik hodin. Z úspěchu kosteleckých hasičů mám radost a gratuluji jim," řekla Monika Vrátilová, starostka Lípy nad Orlicí.

Kostelečtí dobrovolní hasiči jsou nejlepší

Za zmínku stojí, že všechny ostatní „soutěžní zásahy" ve skupině byly požáry. „Výjezdy jiných jednotek nemohu hodnotit, protože jsem nebyl na místě.

Každý z těch zásahů ale musel být pro ty, kteří k němu vyjeli, hodně významný," uzavřel Bedřich Jasník, který na slavnostním večeru v Brně jménem své jednotky převzal ocenění.

Soutěž „Dobrovolní hasiči roku" byla poprvé vypsána pro celou republiku a její území bylo pro tento účel rozděleno na pět regionů. Ten východočeský zahrnoval kraj Liberecký, Královéhradecký a Pardubický. Konkurence tedy byla více než kvalitní.

O účasti ve finálových pěticích rozhodovala odborná komise, o konečném pořadí pak veřejnost svým hlasováním na internetu nebo prostřednictvím SMS.

Na stupních vítězů z regionu stanuli ještě hasiči z Nového Města nad Metují a Náchoda.

Zásah, který stál za vítězstvím a změnil jim život

Na sedmnáctý květnový den v Lípě nad Orlicí nikdo z přítomných nezapomene. Po příjezdu na místo čekal na záchranáře kamion zabořený v rodinném domě.

Těžká dopravní nehoda kamionu a dodávky se u zdejšího motorestu stala v odpoledních hodinách. Obě vozidla po střetu narazila do rodinného domu u silnice. Velitel zásahu průzkumem zjistil, že ve zdemolovaném kamionu zůstali pod sutinami domu uvězněni muž, žena a dítě. Tahač byl celou svou kabinou zaklíněn uvnitř. Kabina byla zdeformovaná a kvůli roztržené střeše byla celá naplněna sutí.

Nad ní se navíc nacházely další staticky narušené součásti stavby, jako betonové překlady, cihly a tašky. Při případné manipulaci s nákladním vozem tak hrozil jejich pád na zraněné osoby. Navíc bylo na domě zjištěno poškození plynového uzávěru, z něhož unikal plyn.

Po zastavení úniku byla levá strana kamionu rozřezána. Jako první se podařilo vyprostit sedmileté dítě, které si ihned převzali do péče zdravotníci a vzápětí jej letecky transportovali do nemocnice. Následně byla podpěrami zajištěna stropní konstrukce domu, aby bylo možné začít s vyklízením sutin a dalšími záchrannými pracemi. Postupně byly ze zničeného vozu vyproštěny další dvě zraněné osoby.

Kamion naštěstí najel do neobydlené části domu, takže uvnitř něj se již nikdo zraněný nenacházel.

Kostelečtí dobrovolní hasiči jsou nejlepší