Nejinak tomu je v mažoretkovém sportu.

Pro mažoretky Marlen z Kostelce nad Orlicí se stal letošním vyvrcholením sezony šampionát starého kontinentu mažoretek 2015, který na sklonku srpna hostilo Brno.

Pět soustředění

Po loňské evropské premiéře kosteleckých juniorek a kadetek na šampionátu v Chorvatsku byla letošní výprava z Rychnovska mnohem početnější – 55 děvčat. Také nominací do jednotlivých věkových kategorií bylo podstatně více – kadetky, juniorky, seniorky, a stejně tak disciplín – formace pom, formace mix, minimix, miniformace pom, duo pom.

Kostelecké dívky nic neponechaly náhodě. Absolvovaly během prázdnin pět několikahodinových soustředění, na nichž pilovaly se svými trenérkami choreografie skladeb a jejich provedení. A protože některá děvčata nezahálela ani o prázdninách, bylo možné skladby obohatit o velmi obtížné gymnastické prvky, které samostatně natrénovaly.

A pak už přišel odjezd do Brna, ubytování ve 12. patře na vysokoškolských kolejí, ohromná basketbalová hala Vodova, mimořádné vedro, všudypřítomná hlasitá hudba a neustálé bouřlivé povzbuzování publika srovnatelné s fotbalovým stadionem.
Stovky diváků se přelévaly se z ochozů ven na vzduch a zpět. A všude, úplně všude mažoretky v pestrobarevných úborech – na soutěžní ploše, v ochozech pro diváky, na chodbách, v šatnách, na chodnících, na parkovištích, mezi věžáky kolejí – stovky, tisíce mažoretek z deseti zemí Evropy. Neskutečně hustá atmosféra, jejíž součástí se stalo i pětapadesát kosteleckých dívek.

Aplaus pro Mama-tým

Během tří dnů na ně čekalo několik vrcholů, které si Marlenky opravdu užily. Prvním vrcholem bylo samotné zahájení šampionátu. Jeho součástí bylo vystoupení Mamatýmu kosteleckých mažoretkových maminek, úřadujících mistryň republiky. Za svižné rokenrolové vystoupení je zaplněná hala odměnila bouřlivým potleskem.

Krůček od bronzu

Potom již následovala soutěžní vystoupení. Jako první zasáhly do bojů nejmladší kadetky s pomponovou miniformací – Adéla Hanzlová, Nikola Kijonková, Denisa Klapalová, Eva Kotyzová, Adéla Mrázová, Veronika Páralová, a Denisa Plocková – a vytančily si 9. místo. Páteční dopoledne bylo dalším kosteleckým vrcholem. Pomponové seniorské duo Karolína Malíková a Tereza Slezáková fantasticky sladěným výkonem útočily na medailové pozice, od kterých je nakonec dělil necelý jeden bod. Minimální rozdíl je nakonec seslal na přesto skvělé konečné 6. místo. Vystoupení malých formací završily juniorky s miniformací mix a 12. místem.

Pak zahájily soutěž velké pomponové formace předvedením defilé na 100 metrů. Všechny tři kostelecké formace podaly skvělý výkon na hranici svých možností a vytvořily si výborné výchozí pozice pro sobotní část soutěže. Marlen IV juniorky byly páté, Marlen V seniorky na 6. místě a Marlen III kadetky sedmé. Páteční program uzavřely juniorky v soutěži velkých formací mix, v níž dosáhly na konečné 9. místo.
Sobotní odpoledne proběhlo ve znamení špičkových výkonů předních českých i evropských skupin. Soutěž byla až do konce nesmírně dramatická a napínavá i pro kosteleckou výpravu. Zejména juniorská formace Marlen IV podala skvělý, přesný a harmonický výkon ve skladbě autorky Karolíny Malíkové nazvané „Úžasňákovi". Zcela právem myslela na medailové umístění. Nakonec z toho byla nepopulární bramborová medaile se ztrátou pouhých 0,7 bodu.Přesto výkon obdivuhodný.

Formace seniorská se skladbou Karolíny Malíkové „Zlatá pavučina" a kadetská s choreografií „Alenka v říši divů" autorky Denisy Kalouskové pak obhájily svá umístění po defilé, takže Marlen V skončily na 6. místě a Marlen III sedmé.
Děvčata zaslouží velké uznání a obdiv za své výkony, za přístup, za chování a vystupování, za reprezentaci České republiky a svého města – Kostelce nad Orlicí.
Neméně obdivuhodná byla divácká podpora kosteleckých rodičů, kteří vytvořili pro své dcery neskutečně motivující atmosféru a neutuchajícím fanděním je hnaly ke špičkovým výkonům.  (mk, red)