Studenti kostelecké OA poprvé navštívili spolužáky z Lycea Soniy Delaunay v Blois.

 

 

Ačkoliv již dříve škola spolupracovala s francouzskými partnery, letos poprvé se uskutečnila výměna se studenty z Lycea Soniy Delaunay v Blois. Díky finanční podpoře z drobného programu Královéhradeckého kraje a příspěvku francouzského velvyslanectví se podařilo realizovat projekt, jenž znamená další krok na naší cestě do moderní sjednocené Evropy.

„Mladí Francouzi k nám v doprovodu svých učitelů zavítali 1. května. Prožili tu ve společnosti českých přátel týden nabitý nejen prací na studijních projektech, ale i zajímavým programem. Na oplátku pak týden pobývali ve francouzských rodinách naši studenti,“ komentovala akci Martina Finsterlová, učitelka OA.

Jak doplnila, studenti měli tak možnost poznat životní styl Francouzů ze stránek, které zůstávají běžným turistům skryty, a velmi intenzívním způsobem zdokonalovat své jazykové schopnosti. Navštívili nejslavnější zámky na Loiře, absolvovali zajímavou exkurzi s ekologickým zaměřením a v neposlední řadě se zúčastnili sportovních závodů pořádaných lyceem.

Dvě družstva studentů změřila své síly s francouzskými kamarády v orientačním běhu, orientační jízdě na horských kolech, na kánoích, ve střelbě z luku a adrenalinovém šplhání po lanech a sítích mezi korunami stromů. Naši studenti se projevili jako úžasná parta a podali výkon, za nějž se opravdu nemusí stydět.

„A jaká by to byla návštěva Francie bez Paříže? Samozřejmě patřil závěr pobytu této metropoli. Eiffelovka, Louvre, Notre Dame, Sacré Coeur … co dodat? Snad jen zopakovat věty, které byly vyřčeny v úvodu,“ dodala učitelka OA.