„Budeme zpívat podeváté, jeden ročník jsme museli vynechat kvůli covidu. Začínali jsme s operní pěvkyní Andreou Tögel Kalivodovou. Lidem se to velmi zalíbilo. Vloni koledy zpívalo přes 200 lidí,“ říká pořadatelka Šárka Slezáková z Městského úřadu v Kostelci nad Orlicí.

Letos zazní na Jiráskově náměstí ve středu 13. prosince od 18 hodin. Kromě smíšeného pěveckého sboru Orlice a Dětského pěveckého sboru ZUŠ F. I. Tůmy vystoupí i zpěváci Jaroslav Beneš z Hudebního divadla Karlín a Petr Šudoma z divadel Hybernia a Kalich. Díky oblíbenosti akce Česko zpívá koledy a doprovodu „opravdových“ zpěváků v Kostelci nemusejí zpěv předem trénovat.

Pravá sváteční atmosféra na náměstí F. L. Věka v Dobrušce.
Vánoční stromy opět okrášlí náměstí Rychnovska. Trhy se letos rozšíří

„Deník také vybírá koledy, které jsou všeobecně známé. Navíc k tomu zveřejňuje zpěvník, který tiskneme a lidem rozdáváme. Kromě pozvaných osobností máme jako tahouny naše sbory, které z pódia ostatní vedou a lidé se k nim spontánně přidávají. Je to krásná myšlenka a příjemné setkání, náměstíčko se zaplní a po zpívání se ještě dlouho povídá,“ popisuje Slezáková. Kromě vybraných koled zpěváci přidávají i další vánoční písně.

Společnému zpívání budou předcházet trhy i návštěva seniorů

Zatímco dříve šlo v Kostelci o podvečerní setkání, letos program však začne již v 10 hodin dopoledne předvánočním jarmarkem. Stánky budou na náměstí otevřené celý den. V Klubu seniorů Pohoda u kostela svatého Jiří bude probíhat Vánoční bleší trh.

„Bylo nám líto, že jsme se večer sešli a za hodinu odcházeli, takže jsme se rozhodli, že nezůstane jen u zpívání. Na náměstí budou trhovci, ukázky řemesel i občerstvení. Babičky vynesou z půd staré vánoční ozdoby a další věci. Myslím si, že se tam sejdou nádherné kousky. Lidé si také budou moci klub prohlédnout, abychom jim ukázali, jak tam naši senioři tráví čas,“ doplňuje pořadatelka.

Zdroj: Deník

Na Rychnovsku se bude zpívat také v Deštném v Orlických horách, kde se lidé sejdou již 12. prosince v 18 hodin. Ve středu od 18 hodin se rozezní koledy kromě Kostelce i v Lípě nad Orlicí, Českém Meziříčí a Neratově.

Společná setkání místo předvánočního shonu

V předvánočním období, které je pro mnoho lidí téměř synonymem chaosu, je schopnost hudby sjednocovat více než vítaná. Již tradiční akce Deníku s názvem Česko zpívá koledy pak talent hudby k propojování lidí dokazuje už 13 let.

Letos se lidé napříč Českou republikou společně potkají ve středu 13. prosince od 18 hodin. Minulý rok se tato oblíbená akce po dvou covidových letech vrátila v živé podobě na české náměstí, kostely a další místa.

Mohutný chór zazpívá druhou prosincovou středu opět šest vánočních koled a písní. Letos to budou Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce. Kompletní texty těchto koled najdete na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník. V den konání texty také vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku.

Zavzpomínejte si trochu s námi na akci Česko zpívá koledy v Opočně v roce 2014:

Zdroj: Redakce

Na uvedených webových stránkách lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Ačkoli se jejich počet už v polovině listopadu přiblížil k číslu 200, máte možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místo v okolí svého bydliště.

S Deníkem zpívá koledy vždy i nějaká známá kapela. Minulý rok to třeba byla skupina Čechomor, která oživila akci na vánočních trzích na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. Na stejném místě letos s námi bude zpívat skupina Divokej Bill, která kromě šesti zmíněných koled přidá i několik svých hitů.

Takto se v roce 2014 zpívalo v Dobrušce:

Zdroj: Redakce

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před 13 lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. A zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku či Turecku.

„Jedno z nejexotičtějších míst, kde se koledy rozezněly bylo hlavní město Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.

Vánoční poutákZdroj: Redakce