Obyvatelé Kostelce dokonce sepsali i petici proti přijímání nových utečenců v současné době jsou pod ní desítky podpisů.

Odkud pramení nechuť Kosteleckých přijmout alespoň na krátký čas emigranty, když starosta města František Kinský o žádných zásadních problémech v soužití obou skupin neví a dosud nikdo si mu přímo na nic nestěžoval? „Nejsem si vědom, že by docházelo k jakýmkoliv vážným konfliktům," řekl před časem Deníku.

Nejčastějším steskem místních je údajné popíjení přistěhovalců. „Nejsem proti jejich přijímání, ale vadí mi, že někteří z nich naši pohostinnost zneužívají. Když přijdou rodiny a ne floutci, kteří jen vysedávají v hospodách, nejsem proti," prozradila nám jedna z obyvatelek Kostelce.

Velkou roli v sílícím odporu obyvatel města vůči přistěhovalcům však hrají fámy. Řeči, které se vedou, a které nemají s realitou často pranic společného. Před časem se například proslýchalo, že došlo k přepadení mladé ženy přímo na náměstí. Údajně ji napadli dva uprchlíci. Policejní mluvčí Alena Kacálková však Deníku prozradila, že nic podobného nikdo nehlásil. „Prověřovala jsem to u kolegů v Kostelci nad Orlicí i v Rychnově nad Kněžnou. Takový případ neřešili," poznamenala. Nesmyslem byly i další řeči na internetu se diskutovalo o mrtvole zavražděného uprchlíka, která se měla najít za místním supermarketem. Byla to vražda? Bylo tělo rozřezané? Další fáma. A fámy, jak známo, mají svoji sílu.