Skrz barevná vitrážová okna proudí do kostela sv. Jiří v Kostelci nad Orlicí světlo. Přes některá o něco více, než by si kdo přál. Čas zapracoval a části mozaiky vypadaly. Vyobrazeným andělům chybí kusy šatů, nápisy jsou neúplné. Náklady na jejich opravu jdou do statisíců, přesto se daří zdejší vitráže postupně obnovovat.

"Hotová jsou dvě velká a jedno malé vitrážové okno, většina je ještě před námi," říká kněz Vladimír Handl, který má kromě sv. Jiří na starosti i nedaleký kostel sv. Anny.

Také tento svatostánek potřebuje opravy, přednost v tuto chvíli však mají právě vitrážová okna na sv. Jiří, jejichž stav by se rychle zhoršoval.

Půl roku v dílně

Poslední velké vitrážové okno s vyobrazením Panny Marie "strávilo" v umělecké dílně Vitraj Glass v Opočně půl roku, zakázek tu zpracovávají více najednou a je potřeba zajistit i partu lidí, kteří zvládají výškové práce. Na místo se vrátilo teprve před pár dny. "Stálo 255 tisíc korun, bez dotace bychom do toho jít nemohli," vysvětluje Vladimír Handl.

Pochvaluje si přitom pomoc Lenky Faltysové z místní památkové péče, díky níž se podařilo získat 200 tisíc korun.

Částku 30 tisíc přidalo Biskupství královéhradecké a 25 tisíc korun farnost z darů.

Kvalitní práce starých mistrů

Podle Jiřího Slavíka z josefovské pobočky Národního památkového ústavu byla vitráž zhotovená před rokem 1914, autor se "nepodepsal", a tak jeho jméno zůstává tajemstvím.

"Každopádně současní tvůrci práci starých mistrů vždycky chválí," podotýká Vladimír Handl. "Hodně se pak opravy prodražují kvůli tomu, že problémem je například sehnat sklo v hnědé barvě. Taková tabulka stojí třeba 7 tisíc korun," dodává.

Mozaiky jsou přitom nově zajištěné z vnější strany bezpečnostním sklem, aby se zvýšila jejich ochrana.

Kostel sv. Jiří je kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky, první zprávy o něm pocházejí už z roku 1323. Na místě staré gotické budovy jej postavil stavitel František Kermer z Hradce Králové v letech 1769 až 1773 v pozdně barokním slohu, z této doby pochází jeho dnešní podoba.