Řidiče projíždějící v sobotu v podvečer Kostelcem nad Orlicí doslova zarazil počet policejních hlídek ve městě.
Dle slov některých z nich policisté zastavovali každé auto a prováděli kontrolu dokladů.

"Kontrolovali i řidiče bagru, který jel přede mnou," řekl Deníku náhodný kolemjdoucí.

Taková veliká akce vzbudila mezi občany mnohé spekulace, o co vůbec jde. Ve hře byly scénáře, že policie hledá zločince a prohledává auta, nebo že došlo ke rvačce a hlídky musely zasahovat.

Policejní mluvčí Hana Klečalová uvedla vše na pravou míru vysvětlením: "K policii se dostala informace, že v jedné z kosteleckých restaurací je na sobotní večer naplánovaný neonacistický koncert. Hlídky byly vyslány do terénu, aby zajistily bezpečnost občanů a plynulost provozu. K žádnému protiprávnímu jednání v souvislosti s touto akcí ovšem nedošlo, vše proběhlo v klidu."

Okolo desáté hodiny večerní, kdy byl Deník na místě, stál před Restaurací Na Skále hlouček bavících se lidí. Opodál pak čekala zaparkovaná dvě velká policejní auta. K žádnému narušování nočního života ve městě se v tu dobu neschylovalo.
Klidný průběh potvrdil i provozovatel restaurace: "Jednalo se o koncert dvou německých a jedné české kapely. Akci se mnou domlouval pán po telefonu, nic podezřelého z rozhovoru s ním nevyplývalo. Hospoda byla během konání koncertu otevřená pro veřejnost, vše probíhalo absolutně v klidu."

K bitce došlo úplně jinde

Klidný naopak nebyl večer na místním bowlingu. Před jedenáctou hodinou večer sem mířili policisté i záchranná služba.
Proč obsluha baru začala na reportérku Deníku doslova křičet a vstup do podniku jí zakázala, o tom můžeme jen spekulovat.

Klečalová za policii dění okomentovala takto: "Na bowlingu došlo k napadení, policie je vyšetřuje jako přestupek. Se zmiňovaným koncertem Na Skále to ale nesouvisí."