Zásadní investicí pro město Kostelec nad Orlicí je pro letošní rok přestavba úpravny vody na Tabulkách a výstavba nového vodovodního přivaděče.

"V nabídce, která zvítězila v zadávacím řízení na provedení stavebních prací i dodávku nových technologických prvků, nabídl dodavatel realizovat tento projekt za cenu 45 milionů korun včetně DPH," informoval v nejnovějších zpravodaji města kostelecký starosta Tomáš Kytlík.

Ilustrační foto
Les není skládka! Strážníci z Kostelce nad Orlicí původce dohledali a pokutovali

Z uvedené částky tvoří 30 milionů korun na úpravnu vody a 15 milionů korun na přivaděč.

"Zastaralá technologie již nevyhovuje současným požadavkům na kvalitu pitné vody. Pískové filtry nainstalované pouze dočasně v osmdesátých letech minulého století jsou už dávno za hranicí životnosti. Riziko výpadku dodávek pitné vody pro obyvatele města by neustále rostlo, proto byla tato investice vyhodnocena jako nezbytná," vysvětlil důvody, které k záměru vedly.

Jak dál zmínil, nárůst cen energií a pohonných hmot se promítl také do služeb vodárenské společnosti Aqua Servis, která pitnou vodu pro město vyrábí, dodává a provozuje vodohospodářskou infrastrukturu - úpravny pitné vody, vodovodní a kanalizační sítě a čistírny odpadních vod: "Díky státem zastropovaným cenám nedošlo ke zdražení o 50 procent, jak původně hrozilo, cena vodného a stočného vzrostla na rok 2023 o 15,47 korun na 102,47 korun za metr krychlový."

Investici do vodárenství chystá například i Rychnov nad Kněžnou, konkrétně do navýšení kapacity vodovodu.

Vodovodní potrubí. Ilustrační foto.
Vodovod v Rychnově kapacitně nestačí. Výměna bude stát více než 700 tisíc korun

"Musíme zvýšit kapacitu vodovodu v Jabloňové aleji v místní části Sibiř," informovalo město na svých facebookových stránkách.

Rada města pro tento účel schválila investici v hodnotě více než 700 tisíc korun.