Návštěvníci mohou na jednotlivých stanovištích pomocí QR kódů a interaktivních prvků získávat informace o lesním majetku, fauně a flóře, včetně zvukových zážitků… Stezku vytvořili zaměstnanci Městských lesů Kostelec nad Orlicí pod vedením jednatele Martina Záveského.

„Na prvním stanovišti načtením QR kódu zjistí návštěvníci základní informace o stezce a historii kosteleckého lesního majetku. Otočné dřevěné kolo na přiřazení listu a plodu ke stromu najdete na druhém stanovišti. Na třetím stanovišti ověříte znalosti zvířecích stop prostřednictvím kukátka. Pozorovatelnu ptáků kolem nás a po stopách zvěře obsahuje čtvrté a páté zastavení. Naučné pulty obsahují 4 frotáže, QR kód s hlasem zvířete a autorské ilustrace. Návštěvník si pomocí palce a ukazováčku vytvoří kukátko a hledá maketu. Navíc si může odnést jeho otisk (frotáž) a zjistit hlas prostřednictvím aplikace a QR kódu,“ uvádí zpráva na webu města Kostelce nad Orlicí.

Šesté zastavení představuje strom jako domov a útočiště lesní fauny, přičemž pod 16 odklopnými tabulkami najdete detailní ilustrace a zajímavosti související se zástupci živočišné a rostlinné říše.

Ilustrační foto.
V Orlických horách žije ve dvou smečkách 15 až 20 vlků. Jdou hlavně po jelenech

„Sedmé stanoviště zobrazuje typické prostředí daného ekosystému a jejich obyvatele. Některá zvířata jsou zobrazena v siluetách a úkolem je poznat a najít majitele siluety na otočných tabulkách. Z druhé strany tabulky je možné ověřit správné řešení a dozvědět se zajímavost o živočichovi. Lesní internet je dalším zastavením. Přehledné informace o propojení stromů prostřednictvím hub s kresbami v kostce představí fenomén lesního internetu,“ popisují dále naučnou stezku její tvůrci.

Seznámit se můžete i s hlasy lesa. Tady však budete potřebovat znovu mobilní telefon či tablet. Jde o deváté stanoviště. Šestnáct otočných tabulek obsahuje QR kódy s návodem na zvukovou tabuli. K lovení hlasů zvěře potřebujete mít na zařízení nainstalovanou appku Lesní svět. Lovem (naskenováním QR kódu) získáte do mobilního zařízení hlas zvířete, ilustraci a zajímavosti o něm.

Naučná stezka neopomíjí ani ty nejmenší obyvatele lesa - mravence a mraveniště, která si staví. Poodhalí nejedno tajemství a zajímavost z jejich života.

„Předposlední jedenácté zastavení odhaluje význam vody v krajině a napovídá, jak ji zadržovat. A posledním dvanáctým zastavením naučné stezky je biotop rybník. Zde obdobně jako na stanovišti č. 7 jsou některá zvířata zobrazena v siluetách a úkolem je poznat a najít majitele siluety na otočných tabulkách. Z druhé strany tabulky je možné ověřit správné řešení a dozvědět se zajímavost o živočichovi,“ dočtete se na webu města o posledních stanovištích nové naučné stezky.

Mohlo by vás také zajímat: Zámecký park v Kostelci nad Orlicí se letos opět oblékl do svého jarního květinového hávu 

Zdroj: Petr Vaňous a Jana Ellen Virtová