Vyjádření policieO nepravdivých verzích, které pisatelé zveřejňují na sociálních sítích, víme. Důrazně se proti všem smyšleným informacím ohrazujeme.
Policisté jakékoliv podezření z trestné činnosti vyšetřují vždy dle daných zákonných ustanovení a v žádném případě nikdy nikoho nezohledňují.
Poslední událost, která rozvířila veřejné mínění ve městě, je zcela korektně popsaná v ihned vydané tiskové zprávě. Poškozený mladík je osoba policii známá; toto nebyl první případ, kdy jeho prvotní oznámení zcela neodpovídalo později zjištěným skutečnostem. V obou případech jsme prověřovali podezření z krádeže mobilního telefonu, a ta se nakonec prokázala jako smyšlená. Možná z obavy z reakce okolí na ztrátu předmětu si oznamovatel vymýšlí nepravdivé verze, kde jako „pachatele" označuje cizí osoby, které žádný trestný čin nespáchaly.
Víme, že toto bohužel není první případ, kdy městem kolují nepravdivé verze a fámy týkající se naší profesionality a korektnosti. Za posledních pět let jsme v souvislosti s trestnou činností obyvatel Pobytového střediska zadokumentovali pět trestných činů – výtržnictví, nebezpečné vyhrožování, násilí proti úřední osobě a loupež. Ve dvou případech Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou již rozhodl, poslední případ loupeže v místní benzinové čerpací stanici rychnovští kriminalisté vyšetřují.

Na to se ptá řada lidí na sociálních sítích. Tam se v minulých dnech začaly objevovat nejrůznější konspirace, jak mělo k celému incidentu dojít.

Podle odpůrců výsledků šetření policie mladíka napadli dva uprchlíci, zmlátili ho a ukradli mu mobilní telefon. Mladík se svým otcem pak nahlásil přepadení na policii. A právě na obvodním oddělení měl mladík podepsat protokol, se kterým nesouhlasil.

Policisté potom dle tvrzení některých lidí na sociálních sítích dohledali mobilní telefon v pobytovém středisku u jednoho z uprchlíků.

Proč k tomu mělo dojít? Prý protože si policie nepřeje, aby se situace ve městě vyhrotila. „S uprchlíky jsou problémy a my v Kostelci to víme, jen čekáme, kdy tu někoho znásilní nebo zavraždí. Pokud už se něco takového nestalo a místní policie to radši nezahrabala pod zem," tvrdí na internetu Ladislav P. Je přesvědčen, že k přepadení došlo, prý protože o incidentu hovořil přímo s jeho aktérem a jeho otcem.

Kde je pravda, se na internetu ptají desítky lidí. Někteří naopak souhlasí s policií, ale spekulace se stále množí. Policie minulý týden vydala prohlášení o tom, že si mladík přepadení vymyslel. Poprat se měl na kostelecké diskotéce a přitom ztratil telefon od rodičů, který dostal týden předtím. K tomu se také doznal.

„O nepravdivých verzích, které pisatelé zveřejňují na sociálních sítích, víme. Důrazně se proti všem smyšleným informacím ohrazujeme. Policisté jakékoliv podezření z trestné činnosti vyšetřují vždy dle daných zákonných ustanovení a v žádném případě nikdy nikoho nezohledňují," prozradila tisková mluvčí rychnovských policistů Alena Kacálková.

„Víme, že toto bohužel není první případ, kdy městem kolují nepravdivé verze a fámy týkající se naší profesionality a korektnosti," pokračovala.

Poškozený mladík je podle jejích slov osoba policii známá. „Toto nebyl první případ, kdy jeho prvotní oznámení zcela neodpovídalo později zjištěným skutečnostem. V obou případech jsme prověřovali podezření z krádeže mobilního telefonu, a ta se nakonec prokázala jako smyšlená. Možná z obavy z reakce okolí na ztrátu předmětu si oznamovatel vymýšlí nepravdivé verze, kde jako „pachatele" označuje cizí osoby, které žádný trestný čin nespáchaly," sdělila mluvčí.

Mladík se doznal

Zásadní obrat v případu, který policie řešila minulý týden, přišel v okamžiku, kdy kriminalisté prověřili výpověď ohledně krádeže telefonu, která nebyla pravdivá.

Pak už se mladík podle slov mluvčí sám doznal k tomu, že se na jedné kostelecké diskotéce popral a přitom týden starý telefon od rodičů ztratil. Bál se říct pravdu, a tak si celou historku o nočním přepadení cizinci vymyslel. Objasnění přepadení skončilo nakonec nálezem ztraceného mobilního telefonu, který kriminalisté našli přímo na uvedeném místě a mladíkovi ho předali.

„Od začátku oznámení se policisté začali případu intenzivně věnovat. Podezření ze zločinu loupeže vyžaduje rychlou operativní činnost. S ohledem na závažnost případu se na místo kromě kosteleckých policistů dostavil i kompletní výjezd skupiny kriminální policie a vyšetřování a další policisté," dodala Alena Kacálková.

Fámy kolují městem

Kostelcem se nejednou šířily různé fámy o přepadeních a dalších trestných činech, jejichž pachateli měli být uprchlíci.

Jak však nedávno při návštěvě Kostelce prozradil ředitel Krajského ředitelství policie Martin Červíček, za posledních pět let bylo ve městě spácháno klienty střediska jen několik málo trestných činů. „Bezpečnost není problém. Kriminalita je obdobná jako v jiných městech kraje," pronesl. A s ním souhlasí i starosta města František Kinský. „K loupežím, přepadením či krádežím nedochází, a to z jednoduchého důvodu: ti lidé jsou zde dobrovolně a jejich cílem je tu zůstat. Problémy mohou vzniknout z toho důvodu, že mají jinou mentalitu, jiné zvyklosti a možná jinou barvu pleti," prozradil před časem.