V kostele svatého Petra a Pavla v Liberku se od včerejška houpe nový křišťálový lustr. Ten starý totiž před dvěma lety spadl na zem a částečně se rozbil. Prozatímně se tehdy na jeho místo zavěsil lustr ve tvaru koule, aby šlo v kostele alespoň nějak svítit.

Podle starosty obce Jiřího Ungráda došlo k pádu lustru především kvůli naprasklému očku u řetězu, na kterém visel.

„Za ty roky, co v kostele byl, kvůli průvanu a také otřesům řetěz praskl. Zaplaťpánbůh, že tam zrovna nikdo nebyl,“ vzpomínal Jiří Ungrád, podle kterého k události došlo chvíli před tím, než se měly konat oslavy sedmi set let od založení obce.

Nový lustr by už tak snadno spadnout, jako ten předchozí, neměl, protože je přidělán na novém řetězu a pro jistotu bylo přidáno ještě jistící lanko.

Bylo to náročné

„Pověsit ho bylo náročné. Pracovalo se na tom asi tři hodiny. Na lustr se nejprve musely zavěsit všechny ozdoby a pak se zvedákem vytáhl nahoru,“ vysvětlil Libor Tobišek jednatel firmy, která lustr vyráběla i věšela. Firma ho přivezla rozložený v krabičkách a až přímo na místě se pak sestavil dohromady.

Úplně původně byl v kostele lustr na svíčky, který se však přestěhoval do kapličky v Prorubkách, odkud ho pak nějaký nenechavec ukradl.

Výběr nového lustru nebyl jednoduchý, bylo potřeba zvolit co nejpodobnější tomu předchozímu. Také rozměrově musel být přibližně stejný, protože v případě, že by byl větší, mohl by lidem zakrývat výhled na oltář.

KŘIŠŤÁLOVÝ LUSTR za šedesát tisíc korun  poprvé lidé uvidí na pondělní mši, na které de kostel zároveň i znovu vysvěcenPůvodně uvažovali o opravě toho starého, avšak oslovená firma z Nového Bydžova to zamítla, protože jeho rekonstrukce by byla náročná. Museli by znát technologii výroby, zjistit, co je to za sklo, a složité by byly i ornamenty, které na lustru byly.

Sehnat peníze na nový lustr nebylo jen tak. Obec na něj nebo na jeho opravu ve svém rozpočtu neměla finance, proto se starosta rozhodl obrátit na krajský úřad.

Od něho pak přišla přislíbená finanční podpora na nákup křišťálového skvostu v hodnotě šedesát tisíc korun.

„Zvolili jsme variantu nákupu nového a sháněli jsme na něj peníze na krajském úřadě. Na tomto základě se zástupci z kraje jeli do Bydžova podívat a lustr vybrali,“ vysvětlil starosta Liberku Jiří Ungrád, podle kterého obec na jeho nákup nemusela nic přispívat.

„Kraj koupi na svém zasedání schválil, sepsaly se smlouvy a koncem měsíce se měl být převod peněz potvrzen. Zatím jsem však účet nekontroloval, ale věřím, že to dopadlo,“ uvedl Jiří Ungrád.

První zvědavci budou moci křišťálovou nádheru obdivovat již na Velikonoční pondělí, kdy se bude konat mše svatá, při níž se kostel i nově vysvětí.