VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kormoráni: Škodná, která se nestřílí

VÝCHODNÍ ČECHY - Ptáci kormoráni způsobili v loňském roce rybářům v kraji škody za 1,3 milionu korun.

31.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Chebský deník/Jan Buriánek

Proti minulým letům to je pětkrát více. Do Česka se totiž kormoráni stahují z okolních zemí, kde přestali být plošně chránění. A vloni navíc škody umocnila výjimečně mírná zima, která ptákům umožnila u rybníků zůstat.

Největší ztráty hlásí rybářské firmy z Chlumecka, Bydžovska a Rychnovska. „Jde o Třesickou rybniční soustavu, Velký chlumecký rybník, rybníky Broumar, Semechnický a velký a malý Haukvic,“ řekl radní hradeckého kraje pro životní prostředí Jiří Vambera.
Škody rybáři nahlašují kraji, který je shromažďuje a předává ministerstvu financí. To pak proplácí rybářům náhrady. Od kraje mohou rybáři dostat výjimku, aby mohli ptáky plašit či dokonce střílet.

„Na menších vodních plochách, jako jsou líhně, sádky či rybochovná zařízení, je možné proti kormoránům instalovat plašiče či sítě. Toto však není možné na rybnících o rozloze desítek hektarů,“ dodal Josef Brát z odboru životního prostředí a zemědělství hradeckého krajského úřadu.
Kormoráni působí škody i v dalších krajích. Na Olomoucku už rybáři sepsali petici za jeho vyškrtnutí ze seznamu chráněných ptáků. Kormoráni se pro úlovek potopí až deset metrů hluboko a spořádají denně půl kilogramu ryb.

(kim)

 

Kormoráni spořádali vkraji ryby za více než milion korun

Za poslední zimu, vobdobí od listopadu 2006 do května 2007, spořádali kormoráni na rybnících vKrálovéhradeckém kraji ryby za 1,3 milionu korun. Škody způsobené těmito ptáky hlásí Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje rybářské firmy. Krajský úřad informace shromažďuje a předává ministerstvu financí, které náhrady škod rybářům prostřednictvím kraje vyplácí.

„Nejčastěji jsou škody způsobené rybářským firmám vkraji hlášeny zrybníků na Chlumecku a Bydžovsku – Třesická rybniční soustava či Velký chlumecký rybník, nebo zRychnovska – Broumar, Semechnický rybník, velký a malý Haukvic,“ řekl radní Královéhradeckého kraje Jiří Vambera, který odpovídá za životní prostředí.

Pokud rybáři chtějí ptákům v plenění svých chovů zabránit, musí získat od krajského úřadu výjimku. Pak mohou tyto ptáky plašit či střílet. Kormoráni jsou vČeské republice chránění.

Na menších rozlohách jako jsou líhně, sádky, rybochovná zařízení je možné instalovat plašiče či sítě. Toto však není možné na rybnících o rozloze desítek hektarů,“ uvedl Josef Brát zodboru životního prostředí a zemědělství královéhradeckého krajského úřadu.

Vuplynulé sezoně škody způsobené kormorány na rybnících výrazně vzrostly kvůli výjimečně mírné zimě, která těmto ptákům umožnila u rybníků zůstat. Kormoránů vČeské republice neubývá: i přes možnost výjimečných odstřelů se knám postupně stahují i z jiných zemí, kde byla zrušena plošná ochrana a možnost jejich odstřelu je tak podstatně vyšší.

Krajský úřadmá (ze zákona č. 115/2000 Sb., o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy, ve znění pozdějších předpisů) roli administrátora, u kterého poškození žádají o náhradu škody. Krajský úřad žádost zkontroluje, zda obsahuje předepsané náležitosti, případně žadatele vyzve kdoplnění žádosti. Pokud žadatel splní podmínky pro přiznání náhrady, odešle krajský úřad podklady s doporučením na uhrazení škody ministerstvu financí, které v případě splnění podmínek pro náhradu škody vydá rozhodnutí o přiznání náhrady škody ve formě neinvestiční účelové dotace na účet kraje. Tenčástku převede na účet poškozeného.

Imrich Dioszegi

mluvčí Královéhradeckého kraje

Kormorán velký (Phalacrocorax carbo) není prioritním druhem z hlediska Směrnice o ptácích a v mnoha zemích není hájen a má povolenou dobu lovu. Tato úpravaje v kompetenci národních legislativ; členské státy EU mají možnost vyjednat si výjimkyz obecné ochrany ptákůu Evropské komise.

 

Kormorán velký

Stupeň ohrožení v Česku: Vyžadující další pozornost

Taxonomické zařazení Binomické jméno

Kormorán velký
Kormorán velký
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)

Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: Ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: Veslonozí (Pelecaniformes)
Čeleď: Kormoránovití (Phalacrocoracidae)
Rod: Kormorán (Phalacrocorax)
Phalacrocorax carbo
Linné, 1758


Kormorán velký (Phalacrocorax carbo) je veliký jako husa, černě zbarvený, s tenkým na špičce zahnutým zobákem a lysým hrdelním vakem. Ve svatebním šatě má peří na hlavě a krku bělavé. Samec a samice se navzájem neliší, mláďata jsou hnědavá a spodní stranu těla mají bělavou. Na vodě má hluboký ponor těla a zvednutou hlavu, často se potápí. Odpočívá na kamenech nebo stromech u vody ve vzpřímeném postoji s často roztaženýmí křídly.

Kormorán velký se ozývá drsným krákoráním.

Hnízdění

Hnízdí na mořském pobřeží a v ústích řek, v poslední době se vyskytuje i ve vnitrozemí např. na Balatonu nebo v oblastech s větším počtem vodních nádrží (přehradní nádrže či rybníky) , kde jeho hejna páchají velké škody rybářům na nasazených rybách. Proto je mnohde povolena jejich regulace odstřelem. Hnízdí pospolitě ve velkých koloniích na listnatých stromech v dubnu až červenci jednou ročně. Hnízdo je vystavěné z větví a klacků.

Samice snáší 3 - 4 světle modrá vejce.

Potrava

Živí se výlučně rybami s velikostí především v rozpětí 10 až 20 cm. Lovy kormoránů jsou vysoce organizované, kormoráni umí hlasitým plácáním křídel nahánět ryby po rybníce (nádrži) z jedné strany na protější břeh a pak je na malém prostoru u břehu masivně loví.

Výskyt v ČR

Kormorán velký je částečně tažný pták, někdy přezimuje v Česku u nezamrzajících vodních plochách.

V České republice je kormorán velký chráněn a je rovněž v příloze I evropské Směrnice o ptácích Natura 2000. Hnízdící populace se vyskytují na rybnících CHKO Třeboňsko a v dolním Podyjí, jejich početnost dosahuje několik set kusů. V podzimních měsících ovšem přetahují přes území zejména jižních Čech až desítky tisíc kormoránů, jejichž lov může v krátkém časovém období vést k výrazným škodám na rybí obsádce. Proto je kormorán zahrnut v zákoně o náhradě škod způsobených zvláště chráněnými druhy živočichů. Každý majitel rybníka tak může na základě prokázané škody požádat o náhradu, která je mu vyplacena z rozpočtu Ministerstva životního prostředí. Navíc v nejexponovanějších lokalitách je povolen odstřel. Kormorán ovšem nemá dobré maso ani vhodné peří a jeho odstřel tak má výhradně regulační účel.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

31.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů Montážní dělník/-ice ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 200. Poznámka: Místo výkonu práce: Lipovka 162 (areál fy Simoldes Plasticos Czech s.r.o.) , Kontakt e-mailem bandurcin@pssczech.com., - manuální zručnost, - práce spočívá v odebírání plastových výrobků u lisu.. Pracoviště: Pss cz s.r.o. - pracoviště lipovka, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Zdena Bandurčin, .

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 16 000 Kč

Pomocní kuchaři Pomocný/-á kuchař/-ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 21100 kč. Volných pracovních míst: 29. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail restaurace.kv.bunkoviste@aramark.cz nebo telefonicky. , - ZŠ, - praxe v kuchyni min. 1 rok, - schopnost být součástí týmu, - spolupráce při vaření hotových jídel a minutek a jejich následný výdej , - výhodou: HPP, firemní stravování, slevy na partnerské produkty a služby, v případě zájmu možnost kuchařských kurzů, školení, odměny za doporučení nového zaměstnance.. Pracoviště: Aramark, s.r.o. - pracoviště škoda auto kvasiny, 517 02 Kvasiny. Informace: Lucie Poláčková, +420 601 132 653.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha pil a jiných zařízení na prvotní zpracování dřeva Manipulační dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Kontakt e-mailem martin.skoumal@wotan.cz., - manuální zručnost, - fyzická zdatnost (manipulace s těžkými břemeny) , - obsluha pil a jiných zařízení na prvotní zpracování dřeva, - obsluha dřevoobráběcích strojů na výrobu dřevěných výrobků, - obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva, - 5 týdnů dovolené, stravenky, penzijní připojištění.. Pracoviště: Wotan forest, a.s.- pracoviště, Kvasinská, č.p. 297, 517 01 Solnice. Informace: Martin Skoumal, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Čalouník 20 000 Kč

Čalouníci a příbuzní pracovníci Čalouník/ice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail brouskova@jech.cz., - SOU, - praxe v oboru min.1 rok, - čalounické práce v oblasti výroby čalouněného nábytku (sedací soupravy, křesla, židle), - týden dovolené navíc, příspěvek na stravování.. Pracoviště: Jech cz s.r.o., Nádražní, č.p. 481, 518 01 Dobruška. Informace: Yvona Břoušková, +420 494 629 251.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár zámku v Horním Maršově.
AKTUALIZOVÁNO
51

Barokní zámek v Horním Maršově pohltily plameny, střecha i věž jsou zničené

Slovenský horský nosič Vladimír Hižnay donesl na nejvyšší tuzemskou horu rekordních 165,5 kilogramu. Extrémní vynáška nákladu, kterou překonal dosavadní historické maximum, mu přitom trvala pouhé 2 hodiny a 29 minut.
38

Rekord pokořen! Horský nosič ze Slovenska vynesl na Sněžku 165,5 kilogramu

Koncem týdne se ochladí, pak se znovu vrátí letní teploty

Nadprůměrně teplé počasí vydrží minimálně do konce srpna a zřejmě i v první polovině září. Koncem příštího týdne se sice ochladí na dvacet až 25 stupňů Celsia, do konce letních prázdnin ale teploty znovu porostou. Už ale asi nepřekročí tropickou třicítku jako v uplynulých týdnech. 

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

Rok od derecha: Následky zmizely, krajina se proměnila

Libňatov/Kohoutov - Před rokem se přes východní Čechy prohnala ničivá bouře derecho. Zanechala poničené střechy, popadané stromy i desítky nových elektrocentrál v domácnostech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT