Od 10 do 17 hodin návštěvníci budou moci obdivovat výrobky lidí se zdravotním postižením, kteří pracují v chráněných dílnách Kopeček. Originální malované svícny, keramické kachle, hrnečky nebo vymalovávané květináče, to vše je jejich práce. Zvonečky a polštářky plněné pohankou či ovčí vlnou patří mezi ty výrobky z Kopečku, o které lidé projevují zájem. K tomu všemu přibyly koše, které plete slabozraký košíkář, keramické mísy, konvice, džbány a dokonce i celé čajové soupravy.


Přilákat lidi


„Pořádáním jarmarků jsme chtěli povzbudit kulturní dění v tomto dlouho zapomínaném koutu Orlických hor. Přivést sem lidi, kteří se rádi vydají na hezký výlet a přitom se přijdou podívat i na tradiční a ruční práci, kterou naši zaměstnanci dělají, je pro existenci chráněných dílen důležité. Zároveň se těmito akcemi pokoušíme oživit původní staré zvyky, které se dnes hodně vytrácejí, a jejich poselství,“ říká vedoucí chráněných dílen Kopeček Vladislav Bukáček. Díky tomu je zdejší atmosféra vlídná, přátelská a při procházení dílnami dýchá na návštěvníka kouzlo malebného domova, který mimo jiné Sdružení Neratov řadě hendikepovaných lidí poskytlo.


Polévka s čerty


Tak jako při vánočním jarmarku se v sobotu na Kopečku bude příst vlna na kolovrátcích a dále zpracovávat. Svou práci představí také řezbář, kovář a dále také brašnář z nedaleké Rokytnice Ladislav Hemrlík. Navíc tu budou představeny zvony Kovolitectví Šeda a návštěvníci uvidí při tvorbě kovotepce Petra Rajnocha od Boskovic. Budou se tu míchat a prodávat různé čajové směsi. Na mlsné jazýčky čekají perníčky, medovina nebo ochutnávka velikonočních jídel. „Bude se podávat tradiční čočková polévka s čerty,“ dodává Vladislav Bukáček. Produkty náležící výhradně k regionu představí během velikonočního jarmarku držitelé certifikátu Orlické hory originální produkt.

Pavel Bednář