Vozatajské soutěže se konají každoročně, ale mistrovství republiky Bolehošť pořádá po čtyřech letech. Celkem je to již jednadvacátý ročník.

Průběhu mistrovství přálo i pěkné počasí a organizátoři byli se závodem nadmíru spokojeni. „Soutěžilo tady čtyřicet pět účastníků včetně dvou jezdců z Rakouska, a to je velice příjemné konstatování, protože je vidět, že úroveň tohoto závodu je tak velká, že je o něj zájem i v zahraničí,“ uvedl Jiří Kunát, manažer spřežení, který dodává, že s účastí jsou samozřejmě spokojeni, protože pětačtyřicet spřežení je maximální počet, který může startovat na takovýchto soutěžích a to především v drezurní zkoušce. Rozhodčí jich totiž nesmí více soudcovat během jednoho dne. Kdyby jich bylo více, drezurní zkouška by musela probíhat dva dny.

„Myslím si, že je to maximálně obsažená soutěž,“ usmívá se spokojeně Kunát.

Soutěž se skládala ze tří zkoušek. První byly drezurní zkoušky, které koně absolvovali v pátek, následoval sobotní maraton a nedělní vozatajský parkur. To znamená, že výsledky jednotlivých zkoušek se sčítají po třech dnech a ten, kdo dosáhne nejméně trestných bodů, se tak stane vítězem.

V drezúrní zkoušce jezdci nasbírají trestné body za jednotlivé cviky, z kterých se skládá drezúrní úloha. V maratónu je to o tom, jakého dosáhnou času v jednotlivých překážkách a v parkuru je to podle toho, kolik shodí míčků a jestli se stihnou vejít do časového limitu.

„Součet všech těchto známek znamená konečné pořadí,“ vysvětlil Kunát. „Máme tady i kompletní družstvo, které startovalo před třemi týdny na Mistrovství světa ve Francii, takže si myslím, že ta úroveň je i díky obsazení opravdu velice vysoká,“ dodává Kunát.

Závody byly otevřeny nejen pro jezdce jedno, dvoj, čtyřspřeží a dvojspřeží pony, kteří splnili v průběhu letošní sezony kvalifikační podmínky pro start na Mistrovství České republiky, ale i pro všechny ostatní licencované jezdce, kteří se mohou utkat v otevřené soutěži, či zápolit o zisk titulu oblastního šampiona v jednotlivých kategoriích.

Na lipinském kolbišti se za 20 let vystřídalo přes 60 vozatajů s více než 300 koňmi. Divácky nejatraktivnějším článkem programu je samozřejmě soutěž čtyřspřeží, která se poprvé uskutečnila v roce 1999.