,,Koně používáme na takzvané pedagogicko–léčebné ježdění. Kontakt se zvířetem dětem nahrazuje pocity štěstí, o které jsou mnohdy kvůli své rodinné situaci ochuzeny,“ uvedla ředitelka Dětského domova Potštejn Kateřina Süsserová.

Děti absolvují klasický jezdecký výcvik, což rozvíjí jejich morotické schopnosti. V neposlední řadě slouží koník Deny i k pracovní terapii. ,,Nejen že se děti starají o zvíře fyzicky. Zároveň se v nich rozvíjí i pocit zodpovědnosti, učí se postarat se o někoho, kdo je na nich závislý,“ vysvětlovala Süsserová. Na farmu v Rybné nad Zdobnicí, kde je Deny ustájen, děti jezdí třikrát týdně, někdy i o víkendech. Starší z dětí za ním můžou vyrazit i samy.

,,Jsme moc rádi, že nám lidé tímto způsobem pomohli. Našim dětem to kromě jiného dává i dobrý příklad,“ neskrývala potěšení Süsserová.

V loňském roce dětský domov na dálku adoptoval indickou holčičku Priyanku. Na její vzdělání kromě personálu dobrovolně přispívají i děti ze svého vlastního kapesného. ,,Lidé pomáhají dětem, děti zase někomu jinému,“ dodala Süsserová.

Lucie Kudláčková