Ten se nachází na náměstí a jeho stav už řadu let u některých z místních vzbuzuje emoce. Stejně tak jako vize, jak by mohl v budoucnu vypadat. O rekonstrukci se uvažovalo již několikrát. Teprve teď se však věci dávají do pohybu.

Návrhy jsou nyní
k vidění v kavárně

Nyní je však o jeho podobě téměř jasno. Vypracovány jsou čtyři varianty studie, ze kterých se vybere ta definitivní. A promluvit do výběru mohou i obyvatelé města.

„Grafické návrhy si lze prohlédnout v kavárně Sdruženého klubu Rabštejn, kde lze v rámci nesoutěžní ankety připojit podpis pod vámi preferovanou variantu,“ vzkazuje město na svých internetových stránkách. I tam je možno do návrhů nahlédnout.

Ke studiím se vyjádří místní i přespolní

Podle starosty se výběr bude řídit i názorem obyvatel Kostelce. „Jejich volba bude součástí rozhodnutí,“ prozradil Jiří Bartoš.

Vedoucí klubu zve k vyjádření i přespolní. „Jezdí k nám lidé ze širokého okolí. Budeme rádi i za jejich názor. Srdečně je zveme, aby ho přišli vyjádřit,“ prozradila Marta Klimešová.

Právě návštěvníci a účinkující prý na současný stav budovy doplácí nejvíce.

Radost z chystané opravy má i Marta Klimešová, vedoucí Rabštejna. „Věřím, že k rekonstrukci opravdu dojde. Mám z toho pochopitelně radost. A to především kvůli návštěvníkům, na jejichž pohodlí se změny určitě kladně podepíší, a také kvůli účinkujícím," prozradila vedoucí.

Právě nedostatečné zázemí je největším problémem objektu. „Rekonstrukce je nevyhnutelně nutná z několika důvodů. A proto je nutné, aby byla provedena celková oprava. Jedním z problémů, který nás nejvíce trápí, je dispoziční řešení. Je třeba dispoziční vazby zjednodušit, uspořádání budovy je dost komplikované," popisuje.

Oprava na tři etapy

Dalším problémem jsou podle Marty Klimešové také chybějící skladovací prostory. „Vzhledem k tomu, že je sál multifunkční, denně hýbeme nábytkem. Ten nemáme kde uložit. Stejně je to například také s praktikáblem," poznamenává.

Nevyhovující je podle slov také sociální zařízení a místo pro občerstvení – i to by se mělo změnit. A nejspíš už poměrně brzy. Starosta Kostelce Jiří Bartoš počítá, že by se s rekonstrukcí mělo začít příští rok. Rozdělena bude do tří etap, které budou z hlediska finanční náročnosti pro město výhodnější.

Změn bude mnoho

Z kostelecké městské kasy nejspíš na Rabštejn poputuje mezi patnácti až dvaceti milionů korun. O dotaci město žádat nebude.

Kromě dispozičního uspořádání by měla rekonstrukce řešit například i přístup do budovy, který by měl být bezbariérový.

Pro handicapované by mělo vzniknout i sociální zařízení. V budově by měla vyrůst i nová šatna jak pro diváky, tak pro účinkující.

Změnit by se mělo také prostředí kavárny. V budoucnu by mělo být možné zde připravit i některá jednoduchá jídla

Sály mohou být dva

Dalším požadavkem na rekonstrukci je kupříkladu také vytvoření vhodného prostoru pro pořádání výstav. Z ekonomického a hospodárného hlediska by měl být do řešení studie začleněn i malý sál s kapacitou maximálně padesát diváků.

Řešit by se měla rovněž mobilní elevace hlediště, ale také akustika sálu a jeho osvětlení a ozvučení. Upravena by měla být podle všeho také zvuková kabina.

Jedním z nejdůležitějších kroků je také volba opatření, která budou snižovat energetickou náročnost kulturního klubu.