Rychnov musí částku vracet kvůli diskriminačnímu výběrovému řízení na stavbu bazénu.

Během jednání padlo několik návrhů, mluvilo se o prominutí ve výši 85, 90 a 95 procent. Nakonec výbor regionální rady přistoupil na vrácení pěti procent z dotace, které i odsouhlasil. To znamená, že se jedná o nejnižší možnou variantu.

Kauza uzavřena

„Důvody k tomuto rozhodnutí nebyly zveřejněny, jsou ale popsány v materiálech. Částka byla schválena bez jakékoliv námitky, tedy jednohlasně,“ vysvětlila Eva Jouklová, tisková mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod, podle které je kauza uzavřena. Pokud město částku zaplatí, nebude ho čekat žádný další postih.

Přestože výsledek dopadl jak nejlépe mohl, starosta Rychnova Jan Skořepa byl na vážkách.

„Na jednu stranu mám radost, protože jsme dosáhli toho, že vratka dotace je v nejnižší možné úrovni podle nastavených pravidel. Na druhou stranu pořád, i když je to nižší sazba, budeme platit 6,8 milionu, a to je obrovská kupa peněz, která v podstatě mohla přinést občanům zlepšení v některých oblastech,“ přiznal Jan Skořepa.

Za loňský rok má Rychnov přebytek 6,7 milionu korun, které teď bude muset zaplatit za něco, co se stalo v roce 2008 a co spadne do hospodaření letošního roku.

„Obrazně řečeno jsme celý loňský rok šetřili na to, abychom mohli zaplatit tuto vratku. Přestože mám radost, na druhou stranu to není příliš veselé,“ řekl Jan Skořepa, podle kterého už žádné odvolání v podstatě ani není možné, protože verdikt je konečný.

Prostředky jsou

„Teď budeme čekat, až dostaneme rozhodnutí o platebním výměru, kolik máme přesně zaplatit, a pak nám nezbývá nic jiného než peníze v předepsané lhůtě poslat,“ objasnil starosta.

Městu se naštěstí podařilo ušetřit nějaké peníze i v minulých letech. Z účetního hlediska vratka dotace spadne do hospodaření roku 2012, čili teprve na konci roku bude město moci říct, jestli se s tím nějak vyrovnalo, nebo jestli skutečně muselo sahat do přebytku minulých let. „Ale to budeme vědět až v únoru nebo březnu příštího roku.V tuto chvíli město má prostředky na to, aby vratku zaplatilo,“ dodal Jan Skořepa.

To, že se město nevyhne vrácení části dotace, kterou obdrželo na stavbu plaveckého bazénu, už bylo starostovi Janu Skořepovi jasné při prvních jednáních s Úřadem regionální rady.

Podle oddělení vnitřního auditu město vypsalo špatně výběrové řízení na dodavatele stavby, když některé podmínky byly prý diskriminující.

„Podmínky výběrového řízení, tak jak byly nastaveny, rada schválila. Pokud byly diskriminační, jak je nyní ve zprávě auditorů tvrzeno, proč nedošlo k zastavení již v úvodní fázi, kdy mohlo být vypsáno nové řízení,” nechápal Jan Skořepa.

Za zakázku však nese odpovědnost město, nikoliv Úřad regionální rady. Navíc to radnice podepisuje ve smlouvě.
Úřad regionální rady proto v únoru odeslal Rychnovu platební rozkaz, v němž ponechal stoprocentní částku, tedy 136 milionů.

„Úřad Regionální rady odeslal 24. února městu platební výměr na více než 136 milionů korun, což je stoprocentní odvod dotace vyplacené na šetřenou zakázku. Město požádalo Výbor Regionální rady o prominutí odvodu. U těchto pochybení je možné odpustit 75 až 95 procent. To by pro město znamenalo, že bude vracet 6,8 milionu korun nebo až 34 milionů korun,“ vysvětlila před časem možnosti mluvčí Úřadu regionální rady Eva Jouklová.

Čtěte také: Město čeká na platební rozkaz