„Od soboty bude silnice v režimu předčasného užívání. Budou odstraněny zákazové značky a instalovány značky upozorňující řidiče, že projíždí stavbou. Bude tam dočasně omezena rychlost na 50 kilometrů v hodině,“ řekl v pátek ČTK technicko-obchodní náměstek ředitele Údržby silnic Královéhradeckého kraje Jiří Koutník.

Poté, co bude uvedena silnice do běžného provozu, bude v některých úsecích mimo obec nejvyšší povolená rychlost 70 a někde 90 kilometrů za hodinu tak, jako tomu bylo před uzavírkou.

Práce vyšly na 84,5 milionu korun, uvedli zástupci silničářů. Investorem je Královéhradecký kraj, náklady pokryjí peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Masarykova chata na Šerlichu.
Klidnější dovolená v Orlických horách táhne. I přes mírné zdražení pobytů

Stavební práce se týkaly čtyřkilometrového úseku silnice II/311 mezi křižovatkou se silnicí II/310 Šerlich-Zákoutí a parkoviště v horském sedle pod Šerlichem. Silnice II/311 představuje nejrychlejší spojení mezi horským střediskem Deštné v Orlických horách a Orlickým Záhořím. Objížďka z Deštného do Orlického Záhoří nyní vede přes Solnici, Rychnov nad Kněžnou, Rokytnici v Orlických horách a Orlické Záhoří, pro řidiče je to výrazná zajížďka. Vjezd na parkoviště u Šerlichu, které využívají hlavně turisté směřující na horské hřebeny Orlických hor, byl během prací zachován od Orlického Záhoří.

Rekonstrukce se netýkala jen samotné silnice, ale i mostu a mnoha odvodňovacích objektů na trase. Stavbaři doplnili například i chybějící svodidla.

Silničáři mají dokončené téměř všechny práce na vozovce a pokračují práce na chodnících.
Uzavírka silnice I/14 v Solnici se prodlouží. Řidiči projedou na konci listopadu

Stavba oproti původnímu předpokladu vyšla dráž. Důvodem byly práce, které stavbaři nepředpokládali, například šlo o bourací a likvidační práce železobetonu mostu. Rekonstrukce silnice na Šerlich byla vysoutěžena za 80,5 milionu korun s DPH, uvedli zástupci kraje.

Královéhradecký kraj spravuje zhruba 3300 kilometrů silnic druhé a třetí třídy. Letos plánuje investovat do silnic rekordních více než 1,6 miliardy korun.

Královéhradecký kraj rekonstrukci silnice z Deštného v Orlických horách na vrch Šerlich zahájil 2. května. Podle portálu Veřejná doprava Královéhradeckého kraje měla uzavírka silnice původně trvat do 2. října. Na konci září se uzavírka prodloužila do 23. října. Ani v tomto termínu se však nakonec silnice neotevřela. Poslední informace mluvily o otevření silnice 1. listopadu. Nakonec řidiči místem projedou už v sobotu.