Těch několik málo nemocničních lékáren zřizovaných kraji narvané k prasknutí, ty ostatní poloprázdné. Tak to v pondělí začínalo vypadat ve východočeských lékárnách.

Stejná situace, jaká vládne už měsíc ve středních Čechách. Vedle pěti nemocničních lékáren (v průběhu února by měla přibýt ještě šestá v Náchodě) zákazníci nemuseli platit 30 korun také v lékárnách řetězce Dr. Max. Ten má své pobočky především v obchodních domech Kaufland.

„To není pravda, to máte špatné informace,“ reagovala ovšem na náš dotaz vedoucí lékárny Dr. Max ve Svitavách Markéta Mauerová. Třicet korun za položku na receptu tu sice lidé opravdu ušetří, ale podle Mauerové z úplně jiného důvodu.

„Naše lékárna poplatek vybírá, ale zákazníci, kteří mají naši klientskou kartu, dostanou odměnou za to, že k nám přišli nakoupit, 30 korun darem,“ uvedla Mauerová. A co obnáší pořídit si klientskou kartu řetězce Dr. Max? „Každý zákazník, který vyplní formulář s jeho osobními údaji,“ vysvětlila.

Rozčilení soukromých lékárníků na východě Čech v pondělí nebralo konce.

„Co to je za otázku? Všechny lékárny poplatky vybírají, dodržují zákon. O žádné lékárně vyjma řetězce Dr. Max, který by poplatky nevybíral, nevím. Vím jen o lékárnici Tauberové, radní Pardubického kraje. Ovšem vzhledem k tomu, že je ve straně, kde není žádná demokracie, tak se proti proplácení poplatků nikdo ozvat nemohl,“ zlobil se předseda okresního sdružení Lékárnické komory v Hradci Králové Mario Čeladník.

„Jen jeden člověk ze sta se nám v lékárně dnes ozval, že poplatek platit nechce, a šel jinam. My jsme zavedení poplatků nevyžadovali. Ale jsme zvyklí dodržovat zákony,“ dodal Čeladník.

Naprostá většina lékárníků držela „basu“ i v ostatních částech východních Čech.

„Myslela jsem, že útlum počtu zákazníků bude ještě vyšší. Ale je první den, asi to nastane, až si to lidé mezi sebou řeknou, kde poplatky vybírají a kde ne, určitě ubydou chroničtí pacienti s velkým množstvím receptů. Já bych si rozhodně nemohla dovolit poplatky odpouštět. Ony nám nezůstávají, jak si mnozí myslí. Zahrnujeme je do povolené marže, která nám oproti dřívějšku zůstala stejná. Kdybychom poplatky promíjeli, byli bychom ztrátoví,“ uvedla lékárnice z Heřmanova Městce na Chrudimsku Zuzana Kohlová.

Text výzvy na letáku lékárníků pacientům

Vážení pacienti! V naší lékárně dodržujeme zákony České republiky. Musíme vybírat regulační poplatky. Krajský úřad Vás diskriminuje. Odmítá za Vás v naší lékárně zaplatit regulační poplatky. Tuto výhodu dostali jen vyvolení, kteří pod krajský úřad patří. 30 Kč za položku na receptu není příjmem lékárny navíc. Podle zákona musíme při výdeji léku na recept, pokud je aspoň částečně hrazen z pojištění, povinně snížit jeho cenu. Snížení ceny se projeví nižším doplatkem pro Vás a slevou pro pojišťovnu. Část regulačního poplatku tak jde již dnes do pojišťovny. Toto snížení ceny, vč. odvedené DPH, plně kompenzuje regulační poplatek. Kdybychom nevybrali regulační poplatek a uplatnili jen snížení ceny, dostali bychom se mnohdy na nižší cenu, než za kterou lék nakoupíme a musíme zaplatit dodavateli. Vedlo by to během několika měsíců k ekonomické likvidaci lékárny a Vaše město by zůstalo bez ní. Prosíme Vás o shovívavost vůči nám. Regulační poplatky ani cenová nařízení nejsou naším dílem.

Výňatek z prohlášení hradeckých lékárníků

„Pane hejtmane, žádáme vásL o zajištění rovných podmínek pro všechny občany kraje. Realizací vašeho záměru dojde k evidentní diskriminaci celé řady obyvatel. V našem kraji je zaregistrováno na 140 lékáren. Pouze tři z nich provozuje přímo Královéhradecký kraj. V době blížící se chřipkové epidemie se jedná skutečně o hazardování se zdravím převážně občanů důchodového věku, ale i se zdravím personálu krajských lékáren… Dovolujeme si upozornit na to, že krajský úřad není majitelem, ale pouze správcem veřejných finančních prostředků,“ uvedli lékárníci z Královéhradeckého kraje ve svém prohlášení, podepsaném šéfy všech zdejších okresních sdružení lékárnické komory.

Bez poplatku, ale přesto dráž

Východní Čechy/ Nechci slevu zadarmo, zní oblíbené české rčení. Přesně tak se začaly chovat některé lékárny, které odpouštějí nebo proplácejí regulační poplatky. Pacient sice ušetří 30 korun, ale už si nevšimne, že lékárna si nastaví na daný lék tak vysokou marži, že za něj nakonedc zaplatí víc než v lékárnách s poplatkem. Věc si už vzal na paškál Státní