Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec lovecké sezony už je téměř na dostřel

Rychnovsko - Hony v okrese si kromě myslivců nenechali ujít ani policisté. Ti kontrolovali doklady, zbraně a také jestli nejsou účastníci „štvanice" pod vlivem alkoholu. Hlavní loveckou sezonu už mají myslivci za sebou. A také lovené zvěři se jistě ulevilo, i když některé hony se konají ještě i v lednu.

16.1.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Agentura VLP

S loveckými výpravami jdou však ruku v ruce také policejní kontroly.

V loňském roce jich policisté provedli celkem dvanáct, při kterých bylo monitorováno dvaadevadesát držitelů zbrojních průkazů.

„Všechno bylo v pořádku, žádné nesrovnalosti jsme nenašli. Myslivci si už zvykli na to, že je prověřujeme. Sami přišli na to, že kdyby se při honu něco stalo, tak by to mohl být velký malér," tvrdí policista Petr Kopecký z Oddělení  správního řízení, dozoru a dohledu odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

Ten si už minimálně čtyři roky zpátky nepamatuje, že by někoho na honu chytili pod vlivem alkoholu. Může to prý být i díky tomu, že většina myslivců jezdí na hony autem, takže stejně pít nemůže. Policisté rovněž nezaznamenali ani žádné přestupky týkající se nošení či držení zbraně.

Vyžádají si termíny

„Vždycky začátkem sezony si vyžádáme termíny honů. Sepíšeme plán a rozdělíme si, kdo kam pojede. Vyrazíme vždy na místa srazu, to, abychom s nimi chodili do honitby, je pro nás nebezpečné. Vlastní hon už nenarušujeme. Když přijedeme na místo a je tam třeba dvacet lidí, tak namátkou si jich osm nebo devět vybereme a u nich provedeme kontrolu dokladů, zbraní a také jestli nejsou ovlivněni návykovou látkou," vysvětlil Petr Kopecký.

Ovšem některé honitby už mají po sezoně a čeká je už jenom pár malých „výletů". „Skončili jsme už v loňském roce. Měli jsme totiž jenom tři hony, a to ještě spíše vycházky na škodnou a procházky lesem, protože drobná zvěř moc není. Vypustili jsme nějaké odchované bažanty, kterých jsme postříleli třicet osm. Ti divocí totiž vůbec nejsou. Také jsme střelili asi dvanáct zajíců," vysvětlil Miloslav Zaňka, předseda Mysliveckého sdružení Střezmá Olešnice.

Tři z ulovených ušáků se pak stali výhrou v tombole na plese. Podle Miloslava Zaňky se vysoká v jeho revíru nevyskytuje. „Máme akorát srnčí, které se střílí individuálně, na společných lovech se nesmí střílet. Prasata občas přecházejí odjinud, dělají nám škody, ale stále u nás nejsou," říká s tím, že v novém roce plánují už jenom maximálně nějakou vycházku na škodnou nebo na lišku.

Ještě bažanti

To, že hony už jsou u konce, potvrzuje také Jiří Brandejs z Okresního mysliveckého spolku v Rychnově nad Kněžnou. Maximálně lze prý střílet v uznaných bažanticích, protože ve volné přírodě se loví jenom do konce roku.

„Průběžná lovecká sezona drobné zvěře, zajíci, bažanti a kačeny, končí k 31.prosinci. Kdo má uznanou bažantnici, tak v ní může lovit do konce ledna, ale to jsou spíše výjimky. Co se týče naháněk na vysokou, ty skončily v úterý. Divoká prasata se loví po celý rok, ale naháňky končí ke konci ledna.  Pak už se hon neorganizuje, protože bachyně jsou březí. Zvěř bude mít klid a zbytečně se nebude honit," objasnil Jiří Brandejs.

„Myslivost je láska k přírodě 
a ke zvířatům"

Petr Bárta, místopředseda Okresního mysliveckého spolku Rychnov nad Kněžnou:

Jak dlouho už jste myslivcem?
To už nějaký ten pátek bude. Myslím si, že od roku 1977.

Kdo vás k myslivosti přivedl?
Můj otec byl také myslivcem. Proto jsem i já k myslivosti tíhl už odmala. Pokud má někdo nějaké řemeslo či zálibu v rodině, tak většina dětí chce být také tím, čím jeho příbuzenstvo.

Co se vám na tom nejvíce líbí?
Myslivost znamená  samozřejmě lásku k přírodě a ke zvířatům. Všichni vidí jenom lov na konci, ale to je samozřejmě až to poslední. Všichni na nás nadávají, že lovíme, ale zvěř je potřeba redukovat. Když se třeba divoká prasata rozmnoží, tak by sežrala veškerou úrodu. Redukce musí být. Myslivec sleduje celý koloběh života v přírodě, od jara do podzimu i přes zimu. Je to celoroční koníček. I v zimě se musí ven, protože zvířata je potřeba přikrmit. Je to moje druhá práce.

Které největší zvíře jste ulovil?
Tak samozřejmě tady u nás je největší jelen lesní. Ale záleží na honitbě, kde se jaká zvířata vyskytují, tak ta pochopitelně myslivec loví.

Jaké zvíře nejčastěji střílíte?
Nyní asi srnčí, to musíme redukovat. Ale jinak to záleží na tom, co je potřeba. Nedá se říci, že jdu na kance nebo na zajíce. Vždycky má škodná zvěř přednost před tou užitkovou.

Hony v policejních statistikách

• V roce 2012 provedli policisté dvanáct akcí dohledu na honech, během kterých zkontrolovali devadesát dva držitelů zbrojního průkazu.

• V roce 2011 provedli policisté devět akcí dohledu, při kterých zkontrolovali průměrně sedmdesát dva myslivců.

• Přestože jsou hony ještě i v lednu, policisté se většinou v rámci kontrol soustředí na konec roku.

• Při kontrole zkontrolují doklady, zbraň a jestli účastníci honu nejsou  ovlivněni návykovou látkou.

• Vše se kontroluje na místě srazu, při samotné honitbě by to bylo pro policisty nebezpečné.

Autor: Kamila Císařová

16.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.  Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Archeologický průzkum. Ilustrační foto.

Zloděj ukradl archeologům stan za desítky tisíc korun

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Rychnov nad Kněžnou - V rámci jazz, rock, blues, folk podvečerů s…. vystoupí ve středu 18. října ve společenském centru v kině v Rychnově nad Kněžnou Michael Mayo Quartet, jehož členy jsou Michael Mayo - zpěv, Jiří Slavíček - bicí, Marek Novotný - piano a Ondřej Šrajnochr - kontrabas.

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Byl to jasný šlágr kola dvou předních celků tabulky. Dosavadní lídr z Náchoda hostil velezkušený tým Vysoké nad Labem, který zatím v sezoně nepoznal hořkost porážky.

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení