V deset hodin ráno se na soukromé farmě manželů Štěpařových v Kostelecké Lhotě sešli milovníci koní, aby ukončili jezdeckou sezonu. Třetímu ročníku Hubertovy jízdy počasí nepřálo, jezdci přesto nadšeně vyrazili do terénu.

„Připravili jsme okruh asi na hodinu a půl jízdy. Měli jsme v plánu i zastávku na odpočinek a opékání buřtů. Tu jsme ale kvůli počasí vypustili a celou akci jsme trochu urychlili," popisuje pořadatel Josef Konečný.

V jednu hodinu slavnostně nastoupilo 21 jezdců, na startu se objevil i kočár tažený kladrubskými koňmi. Ve společném lotu, jak se skupině jezdců říká, vyjeli na trasu vedeni „liškou". Před koňmi neběželo divoké zvíře, nýbrž nejzkušenější jezdec s připnutým liščím ohonem na kabátě. Účasten byl také Master – jakýsi rozhodčí sledující chyby jezdců, jež bývají vyneseny na závěrečném Hubertově soudu.

Vyjížďku zakončilo tradiční Halali – hon na lišku. „Liška lotu ujela a svůj ocas schovala na farmě. Přijíždějící účastníci pak museli sesednout z koňských hřbetů a ohon najít. To se podařilo holčičce z dětského domova v Potštejně Elen Škrabánkové," pokračuje Konečný.

Elen obdržela za svou zdatnost putovní pohár a z výhry měla obrovskou radost. Následoval zmíněný soud a pak už se všichni, promoklí na kost, spěchali usušit a zahřát.

„Chtěl bych moc poděkovat všem jezdcům a také manželům Štěpařovým za poskytnutí skvělého zázemí pro Hubertovu jízdu. Příští ročník bychom chtěli uspořádat o něco dříve na podzim, takže počasí snad bude lepší," dodává Konečný.