Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Končící žně slibují letos dobrý výnos

Rychnovsko - Přes nestálé letní počasí bude u většiny plodin hektarový výnos mírně nadprůměrný. Většina podniků na Rychnovsku má sklizeno.

30.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Karel Pech

Letošní žně vrcholí a na mnoha místech již mají sklizeno. Přichází tak čas bilancování za uplynulou sezonu. Podle údajů z ministerstva zemědělství a jemu podřízených institucí vyplývá, že sklizeň je mírně nadprůměrná a přes nepřízeň počasí, doprovázející větší část končícího léta, se letos daří sklízet úrodu o něco rychleji než v loňském roce.

Potvrzují to i ohlasy od zemědělců hospodařících na Rychnovsku. Jeden z největších producentů zemědělských komodit v okrese, firma ZEAS Podorlicko, již oznámil ukončení sklizně. „Zhruba od uplynulého pátku již máme sklizeno. Výnosy jsou o něco vyšší než vloni. U jednotlivých plodin se to samozřejmě liší, ale v průměru to činí asi tak deset procent,“ uvedl agronom Radek Hejzlar. Tato společnost pěstuje z větší části krmné obiloviny.

Podle slov agronoma letošní počasí produkci vyhovovalo, ale nepříznivě zasáhlo samotný průběh prací. „Žně byly mokré a museli jsme proto více dosušovat. To poněkud navýší celkové náklady,“ dodal Radek Hejzlar s tím, že ani letošní povodně neměly na jejich hospodaření výraznější vliv. Vodou byla zasažena jen část ploch u Hrošky, kde však již byla úroda sklizena.

Podobné výsledky potvrdili i producenti z vyšších poloh, ačkoliv tamní stížnosti na počasí již byly výraznější. „Máme téměř sklizeno. Úroda bude asi průměrná, ale u některých plodin o něco vyšší. Povodně nás nijak nezasáhly, ale letošní počasí bylo katastrofální,“ uvedl Josef Frydryšek, předseda Zemědělského družstva Zlatý Potok v Sudíně.

Žně hodnotí veskrze pozitivně i tam, kde byly částečně zasaženi velkou vodou z letošního července. V zemědělském družstvu Dobruška již mají nějaký čas sklizeno. „Výnosy jsou letos vyšší všeobecně. U nás to odhaduji tak na patnáct procent,“ shrnul Miloš Pazderka, ředitel ZD Dobruška.

K rozmarům počasí poznamenal, že letos museli zvolit jinou strategii. „Nečekali jsme až úroda uschne, mlátili jsme a následně sušili ve velkém. To zvýšilo náklady, ale zase se nám to vrátilo na kvalitě. Asi 85 procent pšenice je v potravinářské kvalitě, což nebývá běžné,“ vysvětlil ředitel.

Do letošní sklizně však zasáhlo počasí i jinak, když vydatné deště způsobili rozlití řek z koryt. „Hospodaříme i na vzdálenějších pozemcích u Třebechovic, tam nám voda zaplavila několik luk. Ty jsou pak znečištěné a nedají se využít ke krmným účelům,“ dodal Miloš Pazderka. Zároveň poznamenal že v tomto ohledu měli i štěstí, když sklidili řepku z pole, které bylo následující den zaplaveno.

Hodnocení zemědělců potvrdila i Agentura pro zemědělství a venkov v Rychnově nad Kněžnou. „Úroda je asi o deset procent vyšší, přičemž z obilovin se na Rychnovsku nejvíce pěstuje pšenice ozimá, ječmen ozimý a jarní a tritikale. Na 3600 hektarů byla oseta řepka,“ řekl vedoucí agentury Tomáš Diblík s tím, že povodní byly zasaženy řádově jednotky hektarů a stát proto nepřistoupil k finančnímu odškodňování pěstitelů.

Hektarové výnosy některých plodin

Srovnání hektarových výnosů u některých plodin za loňský rok a očekávané výnosy z letošní sklizně. Údaje se vztahují k celému území České republiky.


Komodita Loňský výnos t/ha Letošní výnos t/ha
Pšenice ozimá 5,4 6,0
Pšenice jarní 4,4 5,0
Ječmen ozimý 4,7 4,8
Ječmen jarní 4,2 5,2
Žito 4,5 5,0
Oves 3,3 4,0
Řepka 2,9 3,0

Zdroj: Sekce agentur pro zemědělství a venkov ministerstva zemědělství

Autor: Michal Friček

30.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení