VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koncert Demeterové a Černého láká hudební fajnšmekry i laiky

Rychnovsko – Když byl v červnu zveřejněn program 
4. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka, zavládlo mezi příznivci hudby opět po roce nadšení nad festivalovou dramaturgií, kterou umělecký ředitel festivalu Pavel Svoboda, samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu, doslova šokuje.

25.9.2014
SDÍLEJ:

Gabriela DemeterováFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Vyhrajte vstupenkyRychnovský deník ve spolupráci s pořadateli Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka připravil sérii soutěží o vstupenky na jednotlivé koncerty.
Pokud chcete vyhrát dvě vstupenky na koncert Gabriely Demeterové 
a Pavla Černého, musíte správně odpovědět na soutěžní otázku:
Kolikátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka 
se letos v průběhu měsíců září až listopad uskuteční?Odpovědi zasílejte do zítřka do 12:00 hodin (pátku 26. září) 
na e-mailovou adresu rychnovsky@denik.cz. Nezapomeňte připojit 
svoje jméno a adresu. Vylosovaného výherce vyrozumíme.

Letošních sedm koncertů, to je jeden špičkový sólista a soubor vedle druhého, což se odráží ve značném a potěšujícím zájmu o vstupenky. Zahajovací koncert se stal jedním z těch, které si nechtějí nechat ujít jak hudební fajnšmekři, tak ti, co klasickou hudbu poslouchají spíše výjimečně.

A není se co divit.
V kostele sv. Václava v Dobrušce vystoupí v neděli 28. září houslistka, violistka a sólistka světových orchestrů Gabriela Demeterová spolu s vynikajícím varhaníkem, organologem a pedagogem Pavlem Černým.

Houslistka hvězdou třetího tisíciletí

Gabriela Demeterová byla, a určitě ne náhodou nazvána hvězdou třetího tisíciletí. Vždyť je první českou finalistkou a absolutní vítězkou Mezinárodní houslové soutěže Yehudi Menuhina v Anglii, držitelkou ocenění „Žena roku 2005" v soutěži prestižního časopisu Prague Leaders Magazine, ale také členkou umělecké rady Akademie múzických umění v Praze.

Dosaženým úspěchům odpovídají i nástroje, na které hraje. Jsou mezi nimi housle z dílny italského mistra Giuseppa Roccy z roku 1855 a Kašpara Strnada z roku 1795. V současné době má i čest a možnost hrát na vzácné housle "Princ Oranžský" italského mistra Giuseppa Antonia Guarneriho del Gesu z poloviny 18. století, zapůjčené státní sbírkou nástrojů Národního muzea v Praze.

A tak, až se v kostele sv. Václava rozezní jeden ze vzácných nástrojů houslové virtuosky a díky Pavlu Černému také varhany z roku 1727, uslyší posluchači nejen díla Johanna Sebastiana Bacha, patřícího mezi nejoblíbenější autory Demeterové, ale i Georga Friedricha Händela, Jana Dismase Zelenky nebo Franze Bibera.

Varhaník, organolog, pedagog, poradce

Druhý špičkový protagonista zahajovacího koncertu – Pavel Černý – na sebe upozornil získáním prvních cen ve varhanních soutěžích v Opavě (1990), Lublani (1992) a na Pražském jaru (1994), přičemž další mu byly uděleny prostřednictvím významných kulturních organizací. Doma i v zahraničí natáčí na CD, pro rozhlas a televizi, některé CD nahrávky byly oceněny zahraniční kritikou. Je tvůrcem rozhlasových seriálů o varhanách, přičemž jedním z největších projektů, na kterém spolupracoval jako varhaník a organolog, bylo natáčení 52 historických varhan v Čechách v roce 1996 nizozemským rozhlasem KRO.

Dále Pavel Černý působí i jako umělecký poradce několika mezinárodních varhanních festivalů, jako organolog pracuje v odborných komisích při stavbách, restaurování a dokumentaci varhan, publikuje odborné články a propaguje historické nástroje v České republice.
Kromě předních domácích pódií účinkoval Pavel Černý v různých zemích Evropy, v USA, Japonsku, Brazílii, Africe a na Kubě, a přesto v jednom z rozhovorů prohlásil: „Já si vážím každého koncertu, kde je publikum doslova občerstveno tou hudbou a kde vidím, že ta práce má smysl."

Věřme, že jeho slova budou naplněna i během koncertu Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka v Dobrušce. Pro umocnění zážitku z krásné hudby v mistrovském provedení si posluchači jistě vychutnají videoprojekci z dění na kůru na plátno umístěné před oltářem.

Dana Ehlová

Autor: Redakce

25.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Benefice pro kostel bude i letos spojená s ochutnáváním dobrot

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení