Známe různé verze, jedno mají společné - zlatá rybka plní přání, když ji pustíme. V Opočně to bude o víkendu trochu méně pohádkové, ale zlatá ryba je na programu také. Přesněji řečeno – zlatý kapr. V zámeckém parku, kde dnes a zítra proběhne pátý ročník rybářských závodů „Zámecký pohár 2011“, prý takového mají. Ulovit se však dá spousta dalších ryb, pořadatelé slibují, že v rybnících jsou i více než pětikiloví kapři.

Stejně jako v minulých ročnících je víkend rozdělený. Dnešní sobota patří dětem, a aby nemusely moc brzy vstávat, začátek závodů je v 8 hodin. K dospělým jsou pořadatelé tvrdší, „dospělácká“ neděle startuje o hodinu dříve. Ale vstávání se vyplatí. Příslibem je nejen víkend prožitý v nádherném parku, ale pro milovníky rybaření to bude zároveň víkend strávený při jejich oblíbené činnosti. Na rozdíl od běžného rybaření budou mít zajištěno občerstvení, stejně jako všichni, kdo se na ně přijdou podívat.

Ale soutěžící budou mít přece jen jednu výhodu. Sice si nemohou ulovit zlatou rybku, která plní přání (to se děje opravdu jen v pohádkách), ale mohou vyhrát některou z mnoha cen. A ty letos stojí za to. Hlavní odměnou pro dospělé je zámecký pohár a zahraniční zájezd, zámecký pohár mohou vyhrát i děti, místo zájezdu je pro ně připraven mobilní telefon.

A jak se soutěží? A jak to je s tím zlatým kaprem? Na to jsme se zeptali ředitele soutěže Zdeňka Vašíčka. „Zlatý kapr, takzvaný koi kapr, opravdu existuje.
Vyšlechtěn byl v Asii, především pak v Japonsku, kde je oblíbeným domácím mazlíčkem. Rybníky v zámeckém parku se staly jeho domovem už v loňském roce. Máme tu už několik kousků, jejich zbarvení je opravdu čistě zlaté, někdy kombinované s bílou nebo černou barvou. A výhra? Hodnocení je jako vždy.
Co centimetr, to jeden bod, součet se dělá ze všech úlovků, které se soutěžícímu podaří nachytat. Ale nejde jen o soutěž, jde především o příjemně strávený den,“ zve za všechny pořadatele Zdeněk Vašíček a upozorňuje na jedno z hlavních pravidel rybářů, kterým je maximálně šetrné zacházení s ulovenými rybami.

Dana Marková