Pro své občany každoročně připravují čištění komínů a spalinových cest. Každý, kdo má zájem, může se jednou za rok zarezervovat a předejít tak případnému nebezpečí.

„Kominickou službu zařizujeme již čtyři roky, a to jednou ročně, pravidelně v tuhle dobu. Hned na počátku jsme si udělali výběrové řízení, v kterém jsme vybrali vhodného kominíka, s kterým v tuto chvíli spolupracujeme,“ prozradil Jiří Václavík, místostarosta Častolovic.

Podle něho je to hlavně dobrá prevence před případnými požáry a jiným nebezpečím.

Pravidelné čištění nese lepší vzduch

Obyvatelé budou také díky vyčištěným komínům moci dýchat lepší vzduch.

Výhodou této veřejné služby jsou i finance, podle starostky tak vyjde vyčištění komínu zdejší obyvatele levněji.

„Je to služba pro lidi, snažíme se jim tím vyjít vstříc, stačí se pouze zarezervovat a kominík k ním přijde do domu. Obyvatelé jsou spokojeni, zejména ti starší, nemusí nikoho shánět, mají to bez starostí,“ podotýká starostka městyse Jarmila Novohradská.

Službu kominíka tady budou moci využívat místní už během příštího týdne.

I přesto, že čištění komínu je nabízeno každému obyvateli Častolovic, zájem o kominické práce se postupně snižuje.

Někteří šetří, o komín se nestarají

„Lidé hodně šetří, ale nedomýšlí, jaké to může mít následky. Sám jsem hasič, takže vím, co všechno se může přihodit. Pokud se něco stane a nemáte řádně zkontrolovaný komín, může pak nastat problém i s vyplácením pojistné události,“ dodává místostarosta Jiří Václavík.

Častolovické zastupitelstvo ale není jediné, které se snaží svým obyvatelům nabídnout čištění komínů.

Kominické služby fungují například i v Lípě nad Orlicí.

„Začali jsme s tím v loňském roce, pravidelně na jaře jednou ročně nabízíme místním občanům nejen vyčištění komínů, ale i jejich revizi,“ uvedla starostka Lípy nad Orlicí Monika Vrátilová.

Ta také dodává, že v obci je o čištění komínů ze strany obyvatel veliký zájem. Na jejich žádost veřejnou službu v Lípě nad Orlicí zařídili.