A světe div se, profesi, kterou mnozí berou na lehkou váhu, mladí dělat chtějí. „Tento rok máme jednu skupinu a zájem stále je. Hlásí se i dospělí, kteří by se chtěli přiučit dálkovou formou. Uvidíme, jak se vše vyvine dál, a to také podle toho, kolik přijde přihlášek. K patnáctiletým někoho mnohem staršího pochopitelně nemůžeme dát,“ potvrdil fakt, že se obor skutečně uchytil, ředitel školy Hynek Martinek.

Sotva se vloni objevila zpráva o novém oboru, přísun uchazečů na sebe nenechal dlouho čekat. „Zájem nás překvapil, přestože jsme už předtím tušili novou vyhlášku. Problém je spíš v tom, že není dostatek dětí. Kdyby těch bylo víc, asi i budoucích kominíků by přibylo,“ myslí si ředitel.

Podle Martinka už zmíněná profese dávno pokročila, proto nemůže být řeč jen o ušpiněných lidech s bílou čepicí a štětkou v ruce. Vždyť současní studenti mají po absolvování tříletého studia umět pracovat také s plynovým topením, měřit spaliny nebo vlhkost, spouštět kameru, dávat vložky či obsluhovat jiné přístroje a další.

S cihlou, dřevem i obráběcím strojem

Ředitel školy zároveň upozornil, že dalším učebním oborem, který si v tomto školním roce odbývá premiéru, je také autolakýrník, což je s ohledem na automobilový průmysl v nedalekých Kvasinách zajisté rovněž přínosem.

Po ukončení nového učebního oboru se jeho absolventi mohou rozvíjet i dál. „Mohou pokračovat ve čtyřletém studiu, tedy získat i maturitní vysvědčení, pokud na to mají. Získat lze živnostenské oprávnění, případně doplnit kvalifikaci vzdělání. Například se z nich mohou stát znalci motorových vozidel, protože se budou orientovat ve spalinových cestách a budou znát odborné pojmy,“ líčil Martinek, kterak může dopadnout cesta těch studentů, kteří se do oboru kominík přihlásili.

Je patrné, že z tohoto zaměření člověk může získat také všestrannější rozhled. „Obor je rozhodně zajímavý a rovněž rozsáhlý na znalosti. Nejde jen o stavbu nebo údržbu komína, potom budou umět i s cihlou, dřevem nebo s některými obráběcími stroji,“ doplnil ředitel VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou Hynek Martinek.

Obory nabízené VOŠ a SPŠ Rychnov pro školní rok 2011/12:

Čtyřleté studijní obory:
strojírenství, dopravní prostředky, technické lyceum, autotronik, obchodník, gastronomie;

Tříleté učební obory:
nástrojář, karosář, obráběč kovů, autolakýrník, mechanik opravář silničních vozidel, autoelektrikář, truhlář, kominík, kuchař, prodavač;

Studijní obory – nástavba:
podnikání, provozní technika (denní nebo dálkové studium);

Studijní obory VOŠ:
automobilová diagnostika a servis, firemní ekonomika