„Objednaly si ho všechny, zpracování se líbilo i vyšším ročníkům, to jsem nečekala,“ neskrývá radost Tereza Štěpánová z dobrušské knihovny. Nový materiál vítá i Pavlína Šolcová. „V našem informačním centru nabízíme velké množství propagačních materiálů, každý rok se snažíme přijít s něčím novým, díky získávaným grantům se to daří.
Letos vzniknou zajímavé materiály o osobnostech, které Dobrušku spojují s polskými Wamberzicemi – František Kupka a Alois Beer. Připravujeme publikaci, skládačky a soubor pohlednic s díly obou malířů. Ale Průvodce Dobruškou pro děti a mimozemšťany, to bude něco úplně nového.“
Komiksový sešit přináší důležité informace zábavnou formou. „Podobné průvodce má zatím pět měst, já jsem viděla průvodce po Nové Pace. Ihned mě upoutal, když jsem ho ukázala pracovnicím v IC, reagovaly se stejným nadšením.
Příběh komiksu je jednoduchý. Ve městě přistane ufon, který neví vůbec nic. Kde se ocitl, co je to Mariánský sloup, kdo byl F. L. Věk… Potká děti a ty ho provádí městem a seznamují s jeho historií, památkami, známými osobnostmi, místními pověstmi. Je to psáno netradiční, místy velice vtipnou formou, průvodce určitě zaujme i dospělé,“ těší se Tereza Štěpánová, která s nápadem přišla.
Textovou část připravuje spisovatelka Petra Braunová, výtvarnou stránku řeší ilustrátor Milan Starý, známý svou tvorbou pro různá nakladatelství včetně Albatrosu.
„Podklady dodává Jiří Mach, vedoucí našeho muzea. I u zábavně pojatých materiálů je důležitá historická správnost, na Jirku Macha se můžeme spolehnout,“ ujišťuje Vlaďka Svobodová, vedoucí kulturních zařízení, a slibuje, že pokud se vše podaří podle plánu, marťánci v Dobrušce přistanou někdy během května.

Dana Marková