"Co by tomu asi Komenský řekl? Nestálo to nic, „jen“ nadšení, radost, týmovou spolupráci a dobrou vůli všech, kteří se na projektu podíleli. Protože „Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme a cokoliv se tu koná, všech se týče“, jak by řekl Jan Ámos. Někdy mohou být podstatné i zdánlivé maličkosti…
Splnili jsme všechna kritéria - projekt má myšlenku i přesah. Postupně se daří inspirovat i další vesnice," reagovala škola na úspěch.

Čím je dobřanská zastávka výjimečná? Zaplněné knihovničky, křeslo, na jehož opěradle trůní velký plyšový medvěd, stolek se šachovnicí a historickým telefonním aparátem, židličky. Stěny zdobí "kukačky", portréty Jana Amose Komenského i jiné obrázky. A nechybí tu dokonce ani piano, jehož zvuk se tu občas rozezní a nese se po celé návsi.

"Při přestavbě nám tady zmoklo piano. Už nebylo hezké, ale hrálo pěkně, tak jsme si řekli, dáme ho do čekárny a uděláme nějakou tematickou čekárnu," prozradil před časem ředitel dobřanské Základní školy Trivium Plus Jan Grulich.

Nápad zkrášlit místní autobusovou zastávku přitom už delší dobu uzrával v hlavě učitelky češtiny Evy Baškové. Ředitel ji s umístěním zmoklého piana do čekárny tak trochu předběhl. Do jejího zútulnění se pustila se svými žáky, tehdy sedmáky. Zastávka byla ještě před distanční výukou hodně frekventovaná, protože sem dojíždějí děti do školy z různých měst a vesnic. "V čekárně nebylo nic - jen hnusné špinavé stěny, vymalovali jsme je, čekárnu jsme vyčistili a začali jsme ji vybavovat," popsala začátky Eva Bašková.

Impulzem se stal právě i projekt Komenský 2020. Vznikl k výročí narození Komenského. Smyslem projektu je náprava věcí lidských. Každý se měl zamyslet nad tím, jak přispět ke zlepšení prostředí.

Evu Baškovou napadlo, že by se na zastávce dobře vyjímala knihovnička a křeslo s lampou a na facebooku zveřejnila výzvu, která měla ohlas a díky darovanému nábytku se čekárnu podařilo "zabydlet".

Autobusová zastávka v Dobřanech se objevila i mezi Úžasnými místy Česka na facebooku a stala se velkým hitem, který sdíleli fanoušci také v zahraničí.