Dnešní díl je věnován Kolowratskému zámku v Rychnově nad Kněžnou.

Kolowratský zámek spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice se řadí mezi největší a nejkrásnější barokní celky v Čechách.

Autorem ojedinělé architektonické kompozice je slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel.

V rychnovském zámku je veřejnosti přístupná zámecká obrazárna, kde naleznete skvosty českého a světového malířství od poloviny 15. století. Zastoupena je i sbírka střelných zbraní z 18. století, vše doplněno původním stylovým nábytkem rodu Kolowratů.

Kromě prohlídky zámku v Rychnově nad Kněžnou je možné vidět kostel Nejsvětější Trojice, kapli Pražského Jezulátka, Loretánskou kapli a především zvon Kryštof, který je v současné době třetím největším funkčním zvonem v Čechách. K zámku neodmyslitelně patří také zámecká jízdárna v místním parku. Na rychnovském zámku je tedy opravdu na co se dívat.

Poklidnou atmosféru můžete prožít na druhém nádvoří zámku, kde na vás čeká příjemné posezení v zámecké kavárně a děti rozhodně potěší zvířecí osazenstvo na nádvoří. Kavárna je otevřena od května až do září každý den mimo pondělí. Můžete ochutnat například speciální hořickou kávu.

Zámek v Rychnově nad Kněžnou je ideálním prázdninovým tipem na rodinný výlet, kdy je možné navštívit i další památky v okolí .

Zpátky do historie

Rychnovské panství koupil Albrecht IV. Kolowrat Liebsteinský v roce 1640.

Město během třicetileté války zpustlo obyvatelstvo pronásledované pro víru bylo vystěhováno a válečné události se na vhledu města taktéž podepsaly.

Syn Albrechtův František Karel I. vynikl jako obratný diplomat a zastával významný úřad zemského hejtmana markrabství moravského.

Těmto významným funkcím již nepostačoval k reprezentaci starý zámek postavený v údolí Burjanen Trčkou z Lípy, a tak se majitel František Karel I. (1620 1700) rozhodl postavit nové sídlo velkolepý barokní zámek

Místo pro nový zámek bylo zvoleno na mírném svahu pod kostelem Nejsvětější Trojice.

S úpravou tohoto stavebního místa bylo započato v roce 1670, se stavbou samotného zámku pak v roce 1676.