Cyklisté i chodci jsou nenapravitelní. Stále ohrožují své životy, když se pohybují zkratkou přes kolejiště.

Kolejiště je starou bolestí města. „Chodci i cyklisté si tu cestu zkracovali vždy, je situované nedaleko obytné zóny. Kontroly tady provádíme často,“ potvrdil velitel zdejší městské policie (MP) Martin Štěpánek.

Strážníci se opakovaně zaměřují na bezpečnost cyklistů a chodců a řeší stejný problém s nejkritičtějším místem, kde si zkracují cestu obyvatelé sídliště. „Jestliže tady chytneme cyklistu, pak ho čeká i vysoká pokuta. My ho musíme brát jako dopravní prostředek, takže nejnižší sazba za zmíněný přestupek činí dva a půl tisíce korun,“ upozornil Štěpánek.

Přestože sankce jsou vysoké a strážníci místo často monitorují, lidé jsou nepoučitelní a riskují nejen pokuty, ale hlavně své životy. „Když tu jsou strážníci, tak to jde. Ale jakmile nejsou v dohledu, tak tudy chodí například i maminy s kočárky. Bývá tady vážně frmol,“ vyjádřil se starší muž, který má o situaci přehled, ale nepřeje si být jmenován.

Policisté se tentokrát soustředili i na cyklisty. Dalším problémem jsou totiž školáci, kteří nepovažují za nutné používat cyklistické přilby. Strážníci si ověřili, že hlavu si chrání jen hrstka z nich. Zbytek svou bezpečnost cestou do školy podceňuje.

 

TÝNIŠTĚ NAD ORLICÍ - Školáci, kteří se vydali za vzděláním na kolech, ale „zapomněli“ si přilby, jak většina tvrdila, dostali od strážníků slovní výtku. „Dětem jsme domluvili a při opakování pak budeme nuceni upozornit jejich rodiče na skutečnost, jak se svými životy riskují,“ vyjádřil se Martin Štěpánek, velitel týnišťské Městské policie. Naopak však strážníci zaregistrovali výrazné zlepšení u cyklistů, kteří jezdí do zaměstnání za šera či dokonce tmy. „V minulosti se jich řada na silnicích pohybovala bez osvětlení. Při poslední akci můžeme říci, že jeden z pěti nesvítil, což bylo dříve přesně naopak. Když už bylo kolo neosvětlené, stála za tím technická závada,“ upřesnil nejnovější fakta velitel. Pokračoval, že pokud cyklisté na místě vyměnili žárovku nebo opravili drátky k dynamu, tak je hlídka nechala bez pokuty pokračovat v jízdě.