Pekárna dává práci lidem s mentálním hendikepem a seznam uchazečů narůstá.

Už v příštím roce by mohla kapacita vzrůst o dalších deset míst.

Malé zpoždění. Projekt se dokončuje

Sdružení se letos zapojilo do akce Cihla a díky ní se snažilo získat potřebné peníze na rozšíření pekárny.

Pferdaje sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením vzniklo v roce 2004. Původně působilo na poli volnočasových aktivit pro osoby s mentálním postižením.                               

V roce 2005 zareagovalo na situaci dospělých lidí s mentálním postižením v regionu Rychnova nad Kněžnou a chtělo jim pomoci najít adekvátní uplatnění a činnost k jejich věku. V prosinci téhož roku otevřelo Tréninkovou kavárnu Láry Fáry v Rychnově nad Kněžnou. Jelikož o.s. Pferda chtělo svou činnost dále rozvíjet, přišlo v roce 2008 se dvěma novými projekty – Tréninkovým bytem v Rychnově nad Kněžnou a chráněnou dílnou – úklidovou firmou Láry fáry.Vzhledem k tomu, že kapacita Tréninkové kavárny byla dlouhodobě naplněna a pořadník čekatelů se stále rozšiřoval, o.s. Pferda se rozhodlo založit Tréninkovou pekárnu Láry Fáry, která sídlí v Kvasinách.                             

Na tréninkový byt navázal v roce 2010 projekt Takový normální život, což je sociální služba podpora samostatného bydlení.Posledním projektem, který o.s. Pferda rozjelo, je náchodská Tréninková kavárna Láry Fáry 2.

„Podařilo se nám prodat bezmála tři stovky cihliček a výtěžek je téměř třicet tisíc korun," upřesnil mluvčí sdružení Jan Dvořák.
Náklady na rozšíření dílny, kde vznikají voňavé koláče, buchty a nespočet dortů, však jsou mnohem vyšší.

Zatím podle odhadu dosahují zhruba tři sta tisíc korun. Navíc původně všichni doufali, že by se mohlo začít se stavebními pracemi už na podzim, realita je ale trochu jiná.
„V tuto chvíli se dokončuje projekt a následně budeme čekat na stavební povolení. S přestavbou by se mělo začít koncem ledna," potvrdil Jan Dvořák.


Přestože došlo k mírnému zpoždění oproti očekávání, podstatné pro sdružení i jeho klienty je, že se s rozšířením pekárny začne. V tuto chvíli může dát práci patnácti lidem, kteří se střídají ve směnovém provozu. Pekárna by však s přehledem „zaměstnala" další zájemce.


Jedním z těch, kdo také voňavé cukroví vyrábí, je i Tonda – mentálně postižený, ale jinak úplně normální kluk. Do pekárny chodí dvakrát týdně.

„Do pekárny chodím už od samého začátku. Jsme vyučený jako pomocný kuchař. Baví mě pečení cukroví, slepování lineckého a zdobení čokodortu. Spoustu věcí už umím ovládat bez problémů a mám tady spousta kamarádů a kamarádek," uvedl sám o sobě na portál Královéhradeckého kraje.
Pomoc také klientům ústavu
Takových pracantů jako je Tonda by tak mohlo být v příštím roce víc. To kvituje i starosta Kvasin Ivan Ešpandr.

„Jsem velmi rád, že se sdružení rozhodlo pekárnu rozšířit. Místo v ní nacházejí i klienti našeho Ústavu sociální péče pro mládež, v jehož areálu pekárna sídlí," uvedl.
Obec Kvasiny každoročně sdružení přispívá, na co následně peníze použije, už záleží na vedení.

„Cíleně na tento projekt jsme nepřispívali. Osobně jsem už měl tu čest jejich výrobky ochutnat a jsou skutečně výtečné," říká starosta Ivan Ešpandr.
Získat potřebné peníze však bylo z počátku pro sdružení obtížné.

Akci Cihla na východě Čech mnoho lidí neznalo. Konala se tady poprvé. Koupit malou šamotovou cihličku se nakonec během jarmarků a dalších akcí, kde je Pferda prodával, odhodlaly tři stovky lidí.

Ti si mohli cihlu nechat na památku jako suvenýr, anebo ji podepsat, nechat pokreslit svými dětmi a darovat sdružení, které ji při přestavbě pekárny použije.


„Rozhodnutí je na lidech. Ale pokud si ji nechtěli brát domů, mohli nám ji nechat a my se rádi pochlubíme, kdo nám pomohl," dodává ředitelka sdružení Iva Laštovicová.

Ochutnat výrobky z kvasinské tréninkové pekárny mohou návštěvníci tréninkových kaváren Láry Fáry v Rychnově a Náchodě. V nich je stále možné také zakoupit cihličky a podpořit přestavbu pekárny.