Od prvních červencových dní se rozmohly krádeže všeho druhu, především mizí jízdní kola: a to jak ze sklepů, tak i zamčené bicykly na ulicích měst, ale i z dep cyklistických závodů. Představují snadný příjem pro zloděje, kteří potřebují rychle vydělat, třeba na dávku drog.

Kola se v posledních dnech ztratila ze společné kolárny v Dobrušce i ze sklepní kóje v Kostelci nad Orlicí. Horské kolo v kolárně panelového domu v Týništi nad Orlicí neochránil ani lankový zámek. Na Týnišťsku zmizela další dvě kola. „Přestože si svůj bicykl žena před místním marketem uzamkla, domů s nákupem musela dojít pěšky, stejně jako návštěvník místního koupaliště,“ přiblížila krádeže mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.

Z činžovního domu v Kostelci nad Orlicí zmizelo v noci další horské jízdní kolo, a to i přesto, že bylo zámkem připoutáno k zábradlí schodiště.
Zloději však kradou vše, co lze sebrat: mobily, peněženky, kovový odpad, motorovou naftu, registrační značky vozidel; řidič neváhal po natankování benzinu odjet bez placení od čerpací stanice. „Muž, kterého ve Vamberku zlákala zmrzlina, nechal peněženku na kapotě vozu a teprve po ujetí kratšího úseku se vrátil zpět k cukrárně, ale hledanou věc už nikde nenalezl,“ doplnila další z mnoha případů Kacálková.

Že krádeže kol patří k typickým letním činům zlodějů, kteří potřebují rychle něco vydělat, potvrdil rychnovský kriminalista Richard Chaloupka: „Krádeží kol nyní zaznamenáváme mraky, na Dobrušsku, Kostelecku, Týnišťsku, ale také na Hradecku, Náchodsku, v celých východních Čechách.“ V současnosti se příliš nevyplatí nechávat kolo, třeba i uzamčené, v kolárně či sklepě bytového domu. Do těchto prostor se po vylomení petlice zloději dostanou velice snadno. „Ukradnou kolo za deset tisíc, prodají ho za dva tři,“ upřesnil Chaloupka. Podle jeho zkušeností se takto kradená kola prodávají přes různé překupníky, na nádražích, v hospodách. Že zloděje příliš nezajímá hodnota kola, potvrzuje i velitel rychnovských strážníků Miloš Friml: „Kradou je i na cyklistických závodech, teď jsem slyšel, že tak zrovna zmizelo pět kol. Zloději přiběhnou do depa v dresech, seberou kola za sto tisíc a prodají je za pár stovek. Mám informace, že většinou potřebují peníze na dávku.“

Účinným řešením by bylo čipování bicyklů, což je ale dražší technologie, a lidé proto o ni nemají zájem. „Pak se ale kola bezpečně najdou. Navíc zloději kolo s čipem, který nejde odstranit, ani neberou, vědí, že to nemá cenu,“ dodává Friml.