Koaliční jednání v městech regionu stále pokračují, prakticky nikde ještě není o spojenectví stran jasno. Možná do týdne se však situace změní. Až v pátek totiž vyprší desetidenní lhůta, během které může dojít k odvolání proti výsledkům voleb. Lídři nejúspěšnějších stran proto ještě mají na závěry čas.

Platí to nejen v Dobrušce. „Stále ještě jednáme. Domnívám se, že ve vedení města by měli být lidé s největší důvěrou od voličů, neměla by to tedy být hra o stranách. Většina z těchto lidí chce, abych byl i nadále starostou, měli bychom dále pokračovat v nastoleném trendu. Tento týden bychom jednání měli dokončit a v pondělí pravděpodobně svolám zastupitelstvo na 8. listopadu,“ uvedl stávající starosta města Petr Tojnar (ODS).

Rovněž v sousedním Opočně nadále rokují. „Situace je otevřená. Předběžně by složení rady města mělo být zhruba stejné jako minule, alespoň co se týče zastoupení stran. Jsme to my, ODS, KDU-ČSL a SNK ED. Ale je to předběžné, mimo to se jedná především o postu místostarosty. Rozhodně nelpím na většině v radě, uvidíme, co přinesou další jednání. Definitivně by mělo být jasno do konce měsíce, ustavující zasedání by se mělo uskutečnit 10. listopadu,“ přiblížil Štěpán Jelínek (NK Opočna).

Jedná se také v jediném horském městě. „Žádný posun zatím není, větší lze čekat až na prvním zasedání. Kvůli novele zákona a s tím spjatou lhůtou nikam nekvaltujeme. Už jsme se však sešli s druhou nejsilnější kandidátkou a řekli jsme si postoje ke složení rady. Vycházíme z názorů našich stávajících zastupitelů, takže určité mantinely jsou dané. Uvidíme, jak se s naším možným koaličním partnerem dohodneme dál,“ sdělil stávající starosta Rokytnice v Orlických horách Petr Hudousek (SNK – Na horách doma).

O poznání menší starosti mají v Solnici, kde místní Sdružení nezávislých kandidátů triumfovalo s jasným přehledem. „Situace je stejná, nic se nemění.
Zatím čekáme, jestli někdo nepodá námitku. Pozvánka na první zasedání bude pravděpodobně na 8. listopadu. Jednu stranu jsem již oslovil, s dalšími budeme pokračovat. Přesto lze situaci u nás označit za normální, klidnou a stabilizovanou. Politicky nic neřeším, lidi dělím podle toho, jestli pracují, nebo ne. Na nějakou politiku jsme si tu nehráli už minimálně dvanáct let, co jsem starostou. Žádné napětí nepociťuji, takže na obsazení orgánů města se jistě bez problémů dohodneme. I rada bude zvolená na zastupitelstvu, a co se týče mě, zdraví zatím slouží, takže jsem občanům slíbil, že do toho půjdu dál,“ nastínil solnický starosta Ladislav Kubíček (SNK Solnice).

Naopak mnohem napínavější je dění v Týništi nad Orlicí. „Měli jsme představu o bývalé koalici s ODS, ČSSD, Evropskými demokraty a sportovci, ovšem ze strany sociálních demokratů není zájem. Oni by do toho asi raději šli s ODS, a proto si o levici zřejmě jen povídají. Mínění dvaceti procent lidí je nejspíš nezajímá. Chtěli jsme mít v radě zastoupené všechny strany, ale takhle vládne určité zklamání. V takovém malém městě by všichni měli táhnout za jeden provaz, ale přijde mi to spíš jako snaha, aby se tím lidé otrávili. Kdy bude jasněji, nevím, už dříve se totiž jednalo také i bez nás. Zatím je vše ve stadiu vyjednávání,“ trpce pronesl za vítěze voleb ve městě Jan Vaník (KSČM).

Ani ve Vamberku není dosud nic vyjasněného. „Nerad bych předbíhal. Jednání probíhají a něco se rýsuje. Ovšem musíme přihlížet k vítězi (Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, pozn. aut.) a k jeho představám. I po neblahých zkušenostech z předchozích let jsme připraveni spolupracovat s kýmkoliv, jelikož začíná nové období. Již v předvolebním programu jsme deklarovali, že chceme město bez jakýchkoliv bariér, ovšem z našeho úhlu se nyní něco tvoří těžko. Každopádně obyvatelům chceme přinést prospěch. V tomto týdnu bychom se mohli posunout dál, ale definitivní rozhodnutí padne zřejmě až na prvním veřejném zasedání 11. listopadu,“ řekl Jiří Mazúch (SNK Evropští demokraté).

V Borohrádku se uskutečnilo jedno z klíčových jednání včera. Evropští demokraté totiž ve městě získali nadpoloviční většinu mandátů, ke spolupráci posléze vyzvali druhou nejsilnější stranu SNK Volba pro Borohrádek. Podle slov Milana Mačka (SNK ED) ze závěru uplynulého týdne se měly projednávat především možnosti další spolupráce.