VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovny podporují četbu 
i v létě. Děti si tam chodí hrát

Rychnovsko – O knihy je zájem i přes léto, ať už se jedná o děti nebo dospělé, rádi si na dovolenou vezmou nějakou zajímavou četbu. Celkově ale aktivních čtenářů ubývá, knihy předčí počítače a další elektronika.

6.8.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Jaké knihy se nejčastěji půjčujíVeliký zájem je přes léto o odlehčené žánry.

U čtenářů převládají romány, detektivky, cestopisy.

Poslední dobou je veliký zájem o četbu časopisů, na ty si nemusí čtenáři vymezit tolik času.

Velmi často se půjčují knihy, podle kterých se dá tvořit.
Jsou to různé kutilské nápady, jako například skládačky, výtvarné výrobky.

Podle knihovnic čtou někteří více přes léto, jiní zase naopak, záleží na každém jedinci. Někdo má přes léto málo času, jiný si zase rád přibalí knihu do kufru na dovolenou „Nevidím zásadní rozdíl v tom, zda jsou prázdniny nebo školní rok. Kdo rád čte, tak čte knihy pořád. Na dovolenou si hodně shánějí četbu ženy, jedná se především o lehčí žánry, například beletrii," prozradila Dagmar Honsnejmanová, knihovnice v Mokrém.

Podle ní se za poslední roky ale zájem o četbu snížil. Co se týče dětí, čtou prý hlavně dívky, u kluků je to horší. „Samozřejmě do knihovny chodí i někteří kluci, většinou si ale půjčují spíše nějaké encyklopedie. Lidé čtou v poslední době méně, vidím to i sama na sobě. Soudobá generace má na knihy málo času," dodává Dagmar Honsnejmanová, která pracuje v knihovně U Mokřinky. Tato knihovna získala v rámci soutěže Vesnice roku ocenění za nejlepší knihovnu roku.

Čtou se romány 
a detektivky

Zájem o knihy nezmizel přes prázdniny ani v Dobrušce, čtenářů je přes léto o něco méně, ale čtou stále. Lidé si v Dobrušce v létě půjčují podle tamní knihovnice hlavně detektivky, romány a cestopisy.

Knihovny na Rychnovsku se snaží děti k četbě nalákat pomocí různých projektů a soutěží. O ty je přes léto prý veliký zájem, hlavně ze strany dětí. I častolovická knihovna o prázdninách žije. Místní knihovnice Věra Zaňková chystá každý týden pro děti speciální program nazvaný Tvůrčí dílničky pro malé dětičky.

Děti se tak každé pondělí mohou těšit na dopoledne plné zábavy, her, ale i tvůrčích činností.

Knihovnice v Častolovicích Věra Zaňková se snaží vštípit dětem pozitivní vztah ke knížkám a zatím se jí to podle jejích slov daří.
„Snažím se vymýšlet každý týden různé aktivity. Děti už si vyzkoušely pečení sladkostí nebo výrobu náramků. Hlavní náplní Dílniček ale zůstává literatura v nejrůznějších formách. Děti skládají básničky a starší předčítají mladším," prozradila Věra Zaňková.

Jak je to s četbou?Knihy poslední dobou nejsou na prvním místě, zájem o ně je menší než v předešlých letech. Převládá technika.

Přesto se náruživí čtenáři stále najdou, a to i děti.
Knihovnice v okresních knihovnách se snaží malé čtenáře nalákat na různé soutěže a akce, děti si tak v knihovně užijí spoustu legrace. Jejich vztah k četbě se tak postupně mění.

O tom, zda budou malé děti číst, rozhodují také rodiče. Pokud jsou děti zvyklé odmalička slyšet pohádku na dobrou noc, samy pak čtou také.

„Zájem dětí je nakonec větší, než jsem čekala. Mívám jich tu kolem dvaceti, většinou z prvního stupně základní školy, což je v době, kdy je mnoho z nich na táborech slušné číslo. Dílničky pořádám už čtvrtý rok a doufám, že zájem ještě poroste," pochvaluje si Věra Zaňková.
Spolu s dílničkami si v knihovně připravili ještě jednu akci s názvem Velké letní putování aneb Z knihovny do knihovny. V ní je cílem dětí navštívit během prázdnin co nejvíce knihoven v kraji.

Z každé z nich si musí odnést razítko do své putovní knížky, jako důkaz návštěvy. Děti, které budou mít na konci prázdnin nejvíce razítek, obdrží věcné ceny.
Ani v knihovně U Mokřinky se děti přes léto nemohou nudit. Pořádají zde například fotografickou soutěž. Veliký úspěch má ale soutěž v malování s pirátskou tématikou.

„Letos už máme jedenáctý ročník soutěže, zájem o ni je opravdu veliký. Děti si v knihovně mohou také vyzkoušet své dovednosti ve výtvarném klubu," uvedla Dagmar Honsnejmanová.
K dispozici jsou v Mokrém také mnohé výstavy pro dospělé, například výrobky z keramického kurzu , nechybí tu ani netradiční výstava koření
Podle knihovnic také záleží na tom, jak rodiče své děti ke čtení motivují.

I ty nejmenší, co neumí číst, si totiž mnohdy chodí půjčovat knihy a společně s rodiči si je pak čtou nebo samy prohlíží. Pokud ale děti nejsou vedeny ke knihám odmalička, nemají k nim pak takový vztah.
Zejména mládež pak místo ke knihám tíhne k elektronice a sociálním sítím.

Autor: Stanislava Preclíková

6.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 24 000 Kč

Strojní inženýři kontroly a řízení kvality Technik/-čka kvality. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo e-mailem pavel.severyn@eriks.cz, - USO/ VŠ, - znalost AJ - střední/pokročilá úroveň výhodou, - praxe v oboru výhodou , - zajišťování a kontrola dodržování systému kvality výroby - norma ISO 9001, - pravidelná mezioperační kontrola výrobků, - reklamace a řešení nápravných opatření, tvorba reportů, - samostatnost a odpovědnost, - stravenky, 4 týdny dovolené.. Pracoviště: Eriks plastics & composites s.r.o. - pracoviště lipovka, Na Poříčí, č.p. 1016, 518 01 Dobruška. Informace: Pavel Severýn, +420 731 471 771.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 25 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Vedoucí skladník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo zasláním životopisu na e-mail adamova@stamont.eu., - NSO (nejlépe v oboru stavebnictví), - praxe v oboru 1 rok, - znalost stavebních materiálů a praxe ve skladové činnosti , - obchodní dovednosti, - řidičský průkaz sk. B, - průkaz na řízení VZV, - fyzická zdatnost - manipulace se stavebním materiálem, - pracovní soboty, - řízení kolektivu do 5 pracovníků.. Pracoviště: Stamont cz s.r.o. - pracoviště, Čs. odboje, č.p. 1039, 518 01 Dobruška. Informace: Andrea Adamová, +420 775 775 749.

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 20 000 Kč

Obchodní zástupci Technik/- čka - obchodní zástupce/-kyně. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo zasláním životopisu na e-mail tojnarova@alarmcz.eu. , - ÚSO, - praxe v oboru výhodou , - orientace v projektování a montáži systémů elektrické zabezpečovací a požární signalizace (EZS, EPS), kamerových systémů (CCTV) a dalších slaboproudých systémů, - komunikace se zákazníkem (vytváření nabídek systémů), - komunikace s dodavateli, servis atd., - řidičský průkaz sk. "B" , - vyhláška č. 50/78 Sb. a praxe v oboru elektro výhodou, - trestní bezúhonnost, - příspěvek na stravování, prémie, - nástup možný ihned, - pracovní poměr na dobu určitou 1 rok, po zapracování možnost změny na dobu neurčitou.. Pracoviště: Alarm cz s.r.o., Novoměstská, č.p. 205, 518 01 Dobruška. Informace: Hana Tojnarová, +420 606 255 000.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 25 000 Kč

Strojní inženýři Mechanical Designer. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail lenka.kutnarova@kk-alpha.com, telefonicky nebo osobně na pracovišti. , Požadavky:, - SŠ nebo VŠ technického směru (strojní inženýrství či podobný obor), - praxe na obdobné pozici v automobilovém průmyslu min. 2 roky, - znalost anglického jazyka slovem i písmem, znalost německého jazyka výhodou, - tvorba 3D dat a 2D výkresů v systému CATIA V5, - znalost tvorby D-FMEA, - základní znalost nástrojů QFD, DOE, IMDS, PPAP, ISO TS 16949, VDA, APQP, - pokročilá znalost práce na PC - MS Office, - kreativita, samostatnost, organizační schopnosti, technické myšlení, systematičnost a pečlivost, odolnost vůči stresu a flexibilita, - řidičský průkaz sk. B a ochota cestovat i do zahraničí, Náplň práce:, - spolupracuje s vedoucím projektu a jednotlivými členy projektového týmu na plnění jednotlivých úkolů projektu pro úspěšné plnění termínového plánu a rozpočtu, - pracuje na vývoji a konstrukci výrobku s ohledem na výrobní proces pod vedením senior konstruktéra popř. vedoucího oddělení, zodpovídá za plnění zákaznických a legálních požadavků, - analyzuje zákaznické, zákonné a interní požadavky na výrobek popř. proces a přijímá opatření k jejich naplnění, zajišťuje jejich přenos do interní dokumentace, - provádí Benchmarking, - tvoří CAD data, analýzy, výkresy, kusovníky, zakládá data do informačního systému, IMDS a zajišťuje jejich schválení, - vede a udržuje aktuálnost konstrukční a projektové dokumentace, - zajišťuje nebo provádí technické výpočty např. toleranční, pevnostní a deformační atd., - zodpovídá za řízení změn v konstrukci výrobku s ohledem na termíny, náklady a funkci výrobku, - v případě neshod nebo selhání zkoušek interních nebo zákaznických provádí analýzy ke zjištění příčiny a přijímá nápravné opatření, - tvoří a spolupracuje na tvorbě QFD, technických specifikací, FMEA výrobku, - spolupracuje na tvorbě kontrolních a zkušebních plánů a analýz, - stanovuje zvláštní a kritické znaky výrobku, Nabízíme: , - zázemí mezinárodní společnosti, dotované závodní stravování (jídelna v areálu firmy), - pružná pracovní doba, benefity v rámci programu Cafeterie, firemní vzdělávání, - 5 týdnů dovolené, 13. mzda (dle kolektivní smlouvy), možnost příspěvku na penzijní připojištění.. Pracoviště: Alpha vehicle security solutions czech s.r.o., V. Opatrného, č.p. 1050, 517 21 Týniště nad Orlicí. Informace: Lenka Kutnarová, +420 702 169 511.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Silný vítr lámala stromy na Náchodsku.

Hory prožívají neděli bez proudu. Úlevu má přinést večer

Silnice I. třídy mezi Hradcem Králové a Pardubicemi.
13

Rozprchnou se kamiony na okresky?

Kde je srdíčko? Hradec na zmrzlém Žižkově nestíhal

Praha, Hradec Králové - V souboji dvou posledních trenérů fotbalového Hradce byl úspěšnější ten, který už Votroky nevede. Viktoria Žižkov s koučem Bohuslavem Pilným zdolala v 19. kole II. ligy tým Karla Havlíčka 2:0.

Kostry v akci. Safari Park otevřel výstavu zvířecích pozůstatků

Královéhradecko, Dvůr Králové /FOTO/ - Neumannova vila v Safari Parku Dvůr Králové hostí největší výstavu zvířecích koster v České republice.

Dotace podpoří stezky pro kola

Orlické hory - Také na projekty v Orlických horách přitečou evropské miliony.

Čtenáři, zvolte svoji sportovní Hvězdu Deníku

Královéhradecko - Čtenáři, zvolte svoji Hvězdu Deníku v anketě Nejúspěšnější sportovec Královéhradeckého kraje roku 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT