Motto letošního ročníku je Sladký život s knihovnou, a proto například v Týništi čtenáři dostávají bonbony. „Také máme výstavu kuchařek, abychom sladkost přiblížili i jinak, udělali jsme i anketu Sladký život s knihou, kde nám lidé prozrazují, která knížka jim osladila život a na jakém zajímavém místě ji četli,“ vysvětlila týnišťská knihovnice Věra Bouzková.

Boj o nové čtenáře

První jarní měsíc je také každoročně bojem o nové čtenáře. „Kolegyně na dětském oddělení se snaží přilákat právě děti. Spolupracujeme s mateřským centrem i se školami. To je ale celoroční záležitost, nelze všechno stihnout v jednom měsíci,“ řekla Věra Bouzová.

Stejnou taktiku volí i knihovna v Opočně, která se k sobě snaží také nalákat děti, především ze škol. Budoucí čtenáři si tak můžou prohlédnout regály s knihami i do nich nahlédnout. Od loňska mají ti, kteří přijdou do knihovny poprvé, půjčovné na rok zdarma.

„Dospělé se snažíme zaujmout kulturními akcemi. Chceme, aby se sem naučily chodit hlavně děti a zůstaly knihovně věrné až do dospělosti,“ uvedla vedoucí Radka Mecnerová, která má nově v knihovně elektronickou čtečku knih, kterou si můžou čtenáři sami vyzkoušet.

Naopak ve Vamberku žádné takové akce jako registraci zdarma nedělají, protože s tím mají špatné zkušenosti.

„V současné době vymáháme knížky z několika lidí, kteří se přihlásili a neplatili žádný poplatek. Knihy jsou dost nákladné a těžko je od nich dostaneme zpět,“ zlobí se vedoucí bibliotéky Jaroslava Martincová, která se také zaměřuje na to, jak ke čtení přilákat děti. „Začínáme už v nejútlejším věku. Pracujeme s dětmi do tří let i s mateřinkami. Z těchto dětí se nám pak vrací většina našich nových čtenářů,“ dodala Jaroslava Martincová.

Také v Dobrušce si připravili bohatý program. „Snažíme se zaměřovat na všechny věkové kategorie, i když to není lehké. Máme besedy, přednášky, pohádky a spoustu dalšího a různorodé akce,“ řekla vedoucí Lenka Bendzová.

Podle vedoucí rychnovské knihovny Naděždy Kaločové oni nové čtenáře ani lákat nemusí. „Denně přihlašujeme až tři nové čtenáře. V podstatě tím, že pořádáme besedy a podobné akce, tak k nám chodí i „nečtenáři“, kteří se tak dostanou do kontaktu s knihovnou a někdy se i zaregistrují. Nemám pocit, že by nám čtenáři ubývali, spíše naopak,“ raduje se Naděžda Kaločová.

V Kostelci, Borohrádku ani v Rokytnici pak žádné akce nechystají.

Plánované akce

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU
• 14. 3. od 18 hodin přednáška o trénování mozku s Alenou Naimanovou v Pelclově divadle
• 28.3. od 18 hodin multimediální prezentace knihy Napsala jméno svý na zdi v Pelclově divadle

OPOČNO
• 13.3. od 17.30 hodin cestopisná přednáška s Petrem Rybářem na téma Americkým Jihozápadem
• 14.3. dopoledne beseda se spisovatelkou Ivonou Březinovou na téma Jak se dělá kniha
• 22.3. šití panenek pro UNICEF

DOBRUŠKA
• 7. 3. vyhlášení čtenářů roku 2011
• 15. 3. od 9 hodin beseda o závislostech se spisovatelkou Ivonou Březinovou Holky (ale) i kluci na vodítku
• 20. 3. od 18 hodin přednáška Jeruzalém v pohybu ve společenském centru
• 27. 3. od 18 hodin beseda se spisovatelem Janem Bauerem
• 30. 3. od 18 hodin noc s Andersenem

VAMBERK
• 22. 3. od 17.30 hodin podvečer se Zdenou Andršovou Aranžujeme si jaro
• 27. 3. od 17.30 hodin autorské čtení knihy Svědectví inspektora Toufara a Samolásky a soulásky Miloně Čepelky a Josefa Pepsona Snětivého

TÝNIŠTĚ NAD ORLICÍ
• 15. 3. od 17 hodin autorské čtení paní Anny Johany Nyklové z cestopisu Babka Ťapka na kraji světa aneb Nový Zéland očima české babičky
• 28. 3. od 17 hodin přednáška Umíme změřit i změnit stav vašeho zdraví