Na začátek října letos připadl už patnáctý ročník celorepublikové akce Týden knihoven. V rámci Rychnovska se zúčastní pouze některé knihovny.

„Tento týden je určen k propagaci čtení a knihoven už patnáct let. U nás ho pořádáme už hodně dlouho. Já teprve třetím rokem, ale vždy jsme tu měli aktivní knihovnice, takže bych si troufla říci, že jsme ho pořádali už od začátku,“ řekla vedoucí knihovny v Dobrušce Lenka Bendzová.

Tato knihovna pořádá mimo jiné po celý týden také burzu vyřazených knih, nové čtenáře jistě potěší roční registrace zdarma či hříšníci, kteří nevrátili včas knihy dostanou amnestii a nebudou muset poplatek uhradit. Knihovna také zavedla novou službu půjčování brýlí na čtení.

Registraci zdarma mají také v opočenské knihovně. „ U nás můžou čtenáři shlédnout drobnou expozici věnovanou opočenským osobnostem jako například malíři Františku Kupkovi a herci a spisovateli Miloni Čepelkovi. Na dětském oddělení si můžou složit pejska či prasátko z papíru, vykreslit obrázek či zahrát Člověče nezlob se,“ řekla vedoucí Radka Mecnerová.

Zúčastněné knihovny a jejich program

VAMBERK
13. 10. v 17.30 přednáška Jana Tydlitáta „O Karlu Poláčkovi trochu jinak“
Maňáskové představení, besedy pro ZŠ a výstavy v průběhu týdne
TÝNIŠTĚ NAD ORLICÍ
čtvrtek 6.10. od 17 hodin „Ohlédnutí za oslavami k 650. výročí první písemné zmínky o Týništi n.Orl. – beseda s videoprojekcí
besedy pro děti ze škol
výstava fotografií „Týniště objektivem“ do 7. října 2011
ČASTOLOVICE
6.10. v 17 hodin Pohádkové postavičky Orlických hor - autorské čtení + beseda se spisovatelem Josefem Lukáškem
Od 3.10. výstava obrazů přistěhovalců z Azylového domu z Kostelce nad Orlicí
DOBRUŠKA
4.10. Literární maratón - beseda s regionálními spisovateli
7.10. Vlajka pro knihovnu - děti nakreslí, jak by měla vypadat vlajka naší knihovny, následuje výstavka s hlasováním(jedna vítězná vlajka)
MOKRÉ
7.10. v 17.30 Prázdninové razítkování - vyhodnocení prázdninové soutěže pro rodiče a děti - cestování a sbírání razítek z cest
Setkání se zástupci státní správy a samosprávy, poslanci, senátory, dny otevřených dveří, přihlašování nových čtenářů zdarma,
OPOČNO
Velké říjnové společné čtení, dny otevřených dveří, přihlašování nových čtenářů zdarma, amnestie dlužníků