Starosta města Štěpán Jelínek tvrdí, že za nedostatek tepla může Památkový ústav Pardubice, který převzal objekt se zámkem. Jeho ředitelka Iva Lánská se brání, vytápění elektřinou chtějí platit.

Opočenský starosta Štěpán Jelínek komentoval situaci s tím, že vlastník objektu, Památkový ústav (PÚ) Pardubice, nezajistil vytápění prostor, které má město pro knihovnu pronajaté. „Nejsme schopni zajistit vytápění jinak než přímotopy, což je nedostatečné. Proto jsme také omezili výpůjční dobu a v případě, že památkáři nezajistí vytápění do konce října, budeme nuceni knihovnu na přechodnou dobu uzavřít,“ varuje starosta.

Ředitelka PÚ Iva Lánská však tvrdí, že udělali, co mohli. „Městu jsme nabídli ještě více topných těles na elektřinu na naše náklady,“ uvedla.

Roztopí kotel na plyn do tří týdnů?

OPOČNO - Nejen Opočenští, ale i občané okolních obcí, kteří navštěvují knihovnu, jsou znechuceni. Kvůli zimě byl totiž omezen provoz zařízení.
Václav Pokorný z Opočna je pravidelným návštěvníkem knihovny, a proto zde nechyběl ani v pondělí. „Lituji nejen paní knihovnici, ale hlavně knihy, které v této zimě a ve vlhku akorát zplesniví. Je to zde skutečně o zdraví,“ míní. Stejného názoru je i Marie Nováková z Čánky. „Ze strany paní knihovnice to je skutečně oběť, že tady vydrží,“uvedla.

Naďa Pultarová, která v knihovně pracuje již 35 let, takovou zimu v zařízení nepamatuje. „Již během září jsme zde měli črtnáct stupňů a v říjnu, po minulém víkendu klesla teplota na jedenáct stupňů a po tomto víkendu jsme na deseti stupních. V oddělení pro dospělé byl proto provoz již omezen. V dětském oddělení, které je o patro výše, jsme zatím ubrali jen půlhodinku,“ reagovala na dotaz s tím, že v létě se zde byli architekti z Památkového ústavu Pardubice podívat kvůli záměru zavedení plynu.

„Ptala jsem se, zda bude knihovna v září uzavřena. Ale byla jsem ujištěna, že rozvody zůstanou stejné a že umístění plynového kotle provedou za provozu. Od té doby se však nic neděje,“ míní knihovnice.

Ředitelka pardubických památkářů Iva Lánská naopak tvrdí, že objekt převzali v dubnu v dezolátním stavu a na zmíněnou úpravu museli vypracovat projekt. „Zatím jako náhradní řešení je vytápení přímotopy, což se dá zvládnout, a navíc jsme nabízeli více těles. Na plynu se pracuje, máme již povolení a do třech týdnů bude kotel zprovozněn. Myslím si však, že celá věc je jen zbytečně nafouknutá,“ uvedla včera ředitelka.

S tím však nesouhlasí Jaroslav Šulcek, který v knihovně topil čtrnáct let. „V květnu jsem památkářům předal klíče. Barák elektrikou nevytopíte, to tak akorát uhlím, protože tam není žádná izolace. A na plyn ještě nehrábli,“ tvrdí bývalý topič.