Je třeba se vyhnout sedání a lehání v jakýchkoliv porostech, pokud nemusíte, nevstupujte do křovin a bylinné vegetace na okraji lesů, vodních toků a do listnatého mlází.
Po návratu z lesa se nezapomeňte prohlédnout a zakousnutá klíšťata odstranit. Na jejich vytažení však neexistuje spolehlivý recept. Pravděpodobně nejužívanějším způsobem je vytočení klíštěte, bohužel s touto metodou všichni lékaři nesouhlasí. „Při odstraňování se musí klíštětem kývat, v žádném případě se s ním nesmí točit.“ doporučuje dětská a dorostová lékařka. Alena Remešová. Jiného názoru je Helena Opičková: „Klíště lze odstranit kýváním i otáčením a je úplně jedno, kterým směrem budete otáčet.“ Lékařka, která si je množství teorií vědoma, dále uvádí, že na vyndání klíštěte existují i speciální vytahovátka. Nejste- li si s odstraněním klíštěte jistí, raději se zeptejte odborníka. „Stává se, že rodiče přivedou dítě do ordinace, abychom mu klíště odstranili.“ říká Opičková.
V žádném případě však k vytahování klíštěte nepoužívejte olej, klíště by se totiž mohlo vyzvracet a infekce by se dostala do těla. K vytažení proto naprosto postačí mýdlo nebo jakákoliv dezinfekce, kterou je nutno použít před odstraněním i po něm. Nepodaří- li se vám klíště zneškodnit, je třeba navštívit lékaře, který utrženou hlavičku vytáhne pinzetou. „Stává se, že pacientům zůstane v těle hlavička klíštěte.“ uvedla Marie Mihulková.
Infikované klíště může přenášet lymenskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu (klíšťový zánět mozkových blan). Onemocnění se od sebe odlišují nejen příznaky, ale i způsobem léčení a hojnostívýskytu. „S klíšťovým zánětem mozkových blan jsem se za celou svou praxi nesetkala, zatímco borelióza se objevuje průběžně.“

 

 

Pokud se o víkendu chystáte do lesa, nezapomeňte použít repelent, Český hydrometeorologický ústav totiž předpovídá druhý stupeň výskytu klíšťat. Je třeba se vyhnout sedání a lehání vjakýchkoliv porostech, pokud nemusíte, nevstupujte do křovin a bylinné vegetace na okraji lesů, vodních toků a do listnatého mlází.

Po návratu z lesa se nezapomeňte prohlédnout a zakousnutá klíšťata odstranit. Na jejich vytažení však neexistuje spolehlivý recept. Pravděpodobně nejužívanějším způsobem je vytočení klíštěte, bohužel stouto metodou všichni lékaři nesouhlasí. „Při odstraňování se musí klíštětem kývat, vžádném případě se sním nesmí točit.“ doporučuje dětská a dorostová lékařka Alena Remešová. Jiného názoru je Helena Opičková zVamberka: „Klíště lze odstranit kýváním i otáčením a je úplně jedno, kterým směrem budete otáčet.“ Lékařka dále uvádí, že na vyndání klíštěte existují i speciální vytahovátka. Nejste- li si sodstraněním klíštěte jistí, raději se zeptejte odborníka. „Stává se, že rodiče přivedou dítě do ordinace, abychom mu klíště odstranili.“ říká Opičková.

Vžádném případě však kvytahování klíštěte nepoužívejte olej, klíště by se totiž mohlo vyzvracet a infekce by se dostala do těla. Kvytažení proto naprosto postačí mýdlo nebo jakákoliv dezinfekce, kterou je nutno použít před odstraněním i po něm. Nepodaří- li se vám klíště zneškodnit, je třeba navštívit lékaře, který utrženou hlavičku vytáhne pinzetou. „Stává se, že pacientům zůstane vtěle hlavička klíštěte.“ uvedla Marie Mihulková.

Infikované klíště může přenášet lymenskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu (klíšťový zánět mozkových blan). Onemocnění se od sebe odlišují nejen příznaky, ale i způsobem léčení a hojností výskytu. „S klíšťovým zánětem mozkových blan jsem se za celou svou praxi nesetkala, zatímco borelióza se objevuje průběžně.“ přiznala Marie Mihulková.

Co se do tištěného vydání nevešlo:

Prvotním příznakem boreliózy je rudá kožní skvrna svybledlým středem o velikosti jeden centimetr, onemocnění může být doprovázeno teplotou či bolením hlavy. První příznaky se obvykle objeví během 2-3 týdnů od kousnutí klíštěte, existují však i případy, kdy borelióza propukne i po 10 – 15 letech. Encefalitida je doprovázena teplotami, má neurologické příznaky, při tomto onemocnění je nutná hospitalizace pacienta. Zánětu mozkových blan lze předejít očkováním, které je nutné podstoupit již vzimě.