Ta jsou velmi agresivní, a pokud si člověk nedá pozor, zakousne se mu do těla, ani nebude vědět jak.

Nejlepším řešením je očkování proti klíšťové encefalitidě, na které bude vhodná doba především od října do dubna. Očkuje se však celoročně. Na lymskou boreliózu však zatím žádné očkování neexistuje.

Pokud jde o klíšťovou encefalitidu, patří Královéhradecký kraj dlouhodobě k nejméně postiženým v republice, v případě lymské boreliózy je výskyt srovnatelný s okolními regiony.

Žádná encefalitida

„Od začátku letošního roku jsme na Rychnovsku zaznamenali pět případů onemocnění lymské boreliózy. Nákaza klíšťovou encefalitidou nebyla prozatím zjištěna žádná. Ostatní nemoci klíšťat vůbec neevidujeme. Rovněž nemapujeme jejich výskyt,“ uvedla Veronika Krejčí, mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje.

Tyto nemoci však nejsou jediné, které klíšťata přenáší. Mezi další možné nákazy, patří babesióza, tularémie či ehrlichióza.

Nejúčinnějším způsobem, jak se vyhnout přisátí klíštěte, je vyhýbat se lokalitám, kde by se tito paraziti mohli vyskytovat. Prevencí může být nošení oblečení světlých barev, na kterých je klíště lépe viditelné a použití repelentu. „Repelenty mají svůj smysl, je to součást preventivních opatření spolu s vhodným oblečením. Některé mají účinnost kratší, jiné vydrží i několik hodin, záleží na typu repelentu. Základem je postříkat si důležité body na těle jako jsou zápěstí a kotníky,“ vysvětlila Eva Beranová z Protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice.

Klíště musí pryč

Každé přisáté klíště je potencionálně nebezpečné a je nutné ho co nejdříve odstranit. Poté je důležité pohlídat si příznaky a případně preventivně nasadit antibiotika. „K nám do nemocnice nebo k obvodnímu lékaři přijdou lidé, na které se klíště již přisálo a mají po něm například flíček nebo se jim ho nepodaří vytáhnout,“ uvedl Luboš Mottl, ředitel rychnovské nemocnice. „Po čtyřech týdnech lékaři naberou vzorky a pokud se ukáže podezření z boreliózy, tak pacienty směřují na infekční oddělení do Hradce Králové. Naštěstí výskyt této nemoci není na Rychnovsku tak dramatický,“ dodal.

Očkování proti klíšťové encefalitidě zajišťují praktičtí lékaři. „Lidé se očkovat nechávají, ale není jich tak mnoho, zhruba pět pacientů za měsíc,“ řekl praktický lékař Martin Thiel.
Vystavují se riziku

Počet nakažených lidí souvisí i s jejich chováním. Také svou hraje roli turistika. „Uvidíme, zda počet nakažených vzroste díky houbařské sezoně, díky které se lidé vystavují riziku daleko více než jindy,“ uvedla Beranová. „Nedá se říci, že by na někoho klíšťata „lezla“ více a na někoho méně. Záleží spíše na tom, jakému riziku se člověk vystavuje,“ dodává.

Lidé by si proto také měli dávat pozor při mazlení se zvířaty, nelehat v porostech a nevstupovat do křovin.

Oblasti a místa s největším výskytem klíšťat

j Tradičními ohnisky výskytu klíšťat jsou smíšené a listnaté lesy, zatímco ještě nedávno platilo, že ve výšce nad 800 metrů je poměrně bezpečno, dnes už se nakažená klíšťata objevují i ve vyšších nadmořských výškách kolem 1500 metrů, není to však masivní výskyt jako v údolích. V rámci Královéhradeckého kraje lze vyšší výskyt klíšťat očekávat tedy v povodí Labe a v lesích na Hradecku, Jičínsku a Náchodsku.

j Během posledních let se počet klíšťat zvýšil, souvisí to s počasím, protože jim vyhovuje teplo a vlhko.

j Aktivita klíšťat je nejvyšší od dubna do listopadu, s maximální četností během jarních měsíců a září.