O nápis „Stávka“ na prosklených dveřích Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) se zastavují nejdříve oči a pak i pohyb ruky lidí, kteří chtějí vzít za dveře. „To se tam nedostanu?“ ptají se někteří rozpačitě na chodbě, jiní jen tázavým pohledem. Pak to zkusí a jdou vyřizovat. Na stávku je upozornil leták již v přízemí budovy, kde sídlí i úřad práce. Toho se však včerejší stávka nedotkla.

Během dopoledne se v kanceláři OSSZ u informačního pultu, kde dvě pracovnice poskytují informace, případně přijímají žádosti, tiskopisy, pravidelně střídají lidé. „Je tu běžný provoz, jen pokladna je zavřená a nevydáváme žádná potvrzení. Nikdo si zatím nestěžoval. Víc vám říct nemůžu, zavolejte si tiskového mluvčího do Prahy,“ reaguje na otázku Deníku Miroslava Jarošová, která přijímá podání a informuje klienty.

Co pět deset minut jeden přichází, za stejnou dobu i první patro úřadu ve Štemberkově ulici většinou opouští. Když nepotřebují razítko a pokladnu, odcházejí vesměs spokojeni. Na stávku úředníků buď krčí rameny nebo jim vyjadřují podporu a souhlas s protesty. Přijíždějí však i klienti z větší dálky, z hor a nepořídili zde. Ti pak neskrývají nespokojenost.

Odevzdat neschopenku přijela na úřad sociální správy Milada Janečková z vesnice nedaleké Rychnova. Se žádným problémem se tudíž nesetkala. Odvětila, že stávku příliš neregistruje.

O protestech státních zaměstnanců věděl živnostník z Týniště nad Orlicí Bohumil Hladík, přesto zkusil na úřad jet. „Vyšlo to, pro mě úřad funguje.
Přerušuji činnost na zimu a dával jsem odhlášku. Dostal jsem perfektní informace, byl jsem obsloužen, nemůžu si stěžovat,“ byl spokojen. Sám jako živnostník by si však stávkovat těžko mohl dovolit, plat si může zvýšit jedině sám usilovnější prací. Stávku zaměstnanců však respektuje, je přesvědčen, že na ni mají právo. „Je to ale na dvě strany. Chápu je, ale stát chce zase ušetřit, aby to tady šlo k něčemu lepšímu,“ nezdráhal se vyjádřit.

Z Rokytnicka přijel na sociální správu 59letý invalidní důchodce po baypasu a neuspěl. Potřeboval potvrzení o pobírání invalidního důchodu na dnešní schůzku s finančním poradcem. Nesouhlasí ani se stávkou úředníků, ale ani se současnou vládní politikou. „My jsme nic nerozkradli a teď to máme platit.
Nadává se na totalitu komunistů, ale teď je to taky totalita. Ti, co tuhle vládu volili, teď stávkují, “ stěžoval si muž, který bude muset na úřad do Rychnova znovu, až ho žena, která pracuje ve dvanáctihodinových směnách, bude moct vzít autem, jinak by se do města nedostal. Stratil čas a peníze.

„Jsem pěkně naštvanej. Potřeboval jsem potvrzení o bezdlužnosti. V pondělí mi paní na pokladně řekla, že tu budou ve středu. Stavil bych se i zítra, ale musím počkat až do pondělí,“ neskrýval nespokojenost Tomáš Holenda rovněž z Rokytnicka a pokračoval: „Měli mi v pondělí říct, kolik mám poslat na účet, a ne abych to přišel platit hotově.“

O stávce věděla praktická lékařka Helena Štefanová z Borohrádku. Přesto se rozhodla na úřad jet. „Mám jediné volné dopoledne, zkusila jsem, jestli mi vyjdou vstříc – a nevyšli,“ konstatovala. Přesto jejich stávku chápe a podporuje.

Cestu do nedaleké Dobrušky měl včera muž z Dobrého. Přestože o stávce věděl, rovněž se zašel na úřad podívat, jestli uspěje – a také bude muset přijet jindy. „Někteří státní zaměstnanci určitě mají na stávku právo. Nahoře si sami sobě ubrat neumějí, ale jim ano,“ míní přesto, že přijel zbytečně.