Jsou to některé z dárků, o které si napsali v dopise Ježíškovi klienti chráněného bydlení, jež na česko–polském pomezí provozuje občanské sdružení Neratov. Vánoční přání těchto klientů „visí“ také na internetových stránkách sdružení, kde si je mohou přečíst a poté je splnit případní dárci.

V Neratově bydlí 20 klientů ve věku od 20 do 55 let, jsou to lidé s lehkým a středně těžkým mentálním postižením. Všichni pracují ve zdejších chráněných dílnách a mají invalidní důchod. Jejich příjmy jim pokryjí základní životní potřeby. Někteří klienti odjedou na Vánoce k rodinám, každý z nich však takovou možnost nemá a svátky bude trávit v Neratově. „Mají stejná přání jako děti v kterémkoli věku. Rozhodli jsme se, že jim je nebudeme cenzurovat, i když oni sami často neumí odhadnout, co je jak drahé a reálné. Uvidí, co jim Ježíšek – případní dárci – nadělí,“ upřesnila zástupkyně vedoucí chráněného bydlení Alžběta Fuchsová.

Sdružení se snaží vytvořit v neratovském chráněném bydlení co nejvíce domácí prostředí, není však v jeho silách sehnat i dárky pod stromeček.

Více informací najdete na stránkách sdružení: www.neratov.cz (zen)