Orlické hory lákají na klidnější dovolenou než Krkonoše. A právě to je podle provozovatelů ubytovacích zařízení jejich výhoda. Zázemí pro sjezdové i běžecké lyžování se přitom neustále zlepšuje a tím drží zájem o zimní dovolenou na vysoké úrovni.

„Orlické hory jsou stále nezkažené. Je to něco jiného než Krkonoše. K nám jezdí obyčejní lidé, kteří si chtějí zasportovat a užít si s dětmi lyžování, jezdí za přírodou a normálními službami a cenami. V žádném případě nejsme český Aspen jako Špindl,“ porovnala východočeská pohoří Romana Klinská, prokuristka společnosti Tendr Ski, která provozuje skiareál Šerlišský Mlýn s horskou chatou Kačenka. Její hosté jsou v zimě zejména rodiny s dětmi a účastníci lyžařských výcviků.

Takto vypadala silnice na Šerlich před rekonstrukcí.
Silnice z Deštného v Orlických horách na Šerlich se otevře s týdenním zpožděním

„Máme úplně plno od svátků až do konce března. Klientela je z velké části stálá, hosté si rezervují pobyty na příští rok,“ uvedla Klinská.

Ceny skipasů se u Šerlišského Mlýna před loňskou sezonou neměnily, letos již o něco stoupnou. Ubytování přijde na 950 korun za den s plnou penzí pro dospělého a 850 korun pro dítě, což je o zhruba 60 korun více než loni.

„Je to čistě kvůli cenám energií. Končila nám fixace. Když přišly nové ceny, udělalo se nám trochu mdlo. Jinak bychom nezdražovali,“ vysvětlila Klinská.

Životy zachraňuje po pádech lavin, při pátracích akcích hledá se svým psem lidi, kdekoli je potřeba. Úspěchy sbírá i na mezinárodních závodech záchranářů v evropských velehorách. Kynolog horské služby Jan Hepnar je doma v Deštném v Orlických horách.
Pes záchranář musí umět i slanit z vrtulníku, říká kynolog horské služby

Rodiny s dětmi převažují i mezi hosty Srubu Karolina stojícím u sjezdovek v Deštném v Orlických horách. Zavedený podnik s pouhými 22 lůžky funguje od roku 2009 a velká část klientů si po ukončení pobytu rovnou objednává další na příští rok.

„Odhadl bych to na zhruba 80 procent, ale jsme vděční i za nové hosty, kteří k nám přijedou na doporučení. Pobyty bývají kratší, zhruba 40 procent hostů je u nás například od čtvrtka do neděle, zbytek jezdí na celý týden. Jezdí k nám velice pestrá klientela napříč věkovými kategoriemi. Přijede auto a v něm sedí malé děti, jejich rodiče i prarodiče. Nemáme tedy zacíleno na určitou skupinu, i když rodiny s dětmi tvoří významnou část. Naší výhodou je, že jsme blízko u sjezdovky, hosté skočí na lyže a k vleku to mají 50 metrů,“ přiblížil trendy ve Srubu Karolina Jiří Povolný, který netají obavy z rostoucích cen.

„Problém bude s vládním balíčkem. Vyšší ceny nebudeme moci přenést na zákazníka, takže budeme hledat řešení, aby naše restaurace zůstala cenově dostupná a lidé nemuseli finančně krvácet. Ale bude to hrůza. Představa, že pivo půjde nahoru o více než sedm korun, není příjemná. O tolik zdražit nemůžeme. Budeme hledat jiná řešení a shánět co nejlevnější vstupy, abychom nezůstali sami bez hostů. Cenu ubytování necháme na současné úrovni,“ doplnil Povolný.

Jedna z nejdelších lanovek v Orlických horách bude vozit v Orlickém Záhoří. Využívat ji v zimní sezoně budou jak milovníci sjezdového lyžování, tak běžkaři.
Mrkněte, jak v Orlických horách roste nová lanovka. Potáhne do Orlického Záhoří

Přestože řada ubytovatelů hlásí již nyní na hlavní zimní sezonu plnou kapacitu, pokoje se ještě dají sehnat.

„Postupně se to obsazuje, ale na Silvestra ještě volno máme,“ informovala Markéta Ducháčková z hotelu Praha v Deštném v Orlických horách.

„Plní se to, ale zatím ještě volné kapacity zbývají. Nemáme zmapovaná všechna ubytovací zařízení, ale místo se ještě sehnat dá. Zájem je rovnoměrný, ale chaty bývají obsazené dříve než hotely,“ potvrdila Eva Fabiánová z deštenského informačního centra.

Jan Hepnar na Dni bezpečnostních složek v Dobrušce.
Horská služba v Orlických horách vyhlíží zimu. Zkušenosti sbírá i v zahraničí

Plno má naopak oblíbená Masarykova chata na Šerlichu, kde se v zimě soustředí zejména lyžařské výcviky a školní pobyty. Volno budou mít až v předjaří. I tam bude ubytování o něco dražší než loni.

„Pokud by se u nás chtěl někdo ubytovat, tak až ve druhé půlce března. Ceny jídel v restauraci se snažíme zdržet, ale ubytování půjde nahoru, počítám, že zhruba o 10 procent,“ přiblížil provozovatel Masarykovy chaty Radek Souček.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

I on oceňuje na ubytování v Orlických horách rodinnou atmosféru.

„Není to takový brutální komerční styl jako jinde. Nemáme tady sice tolik restaurací a atrakcí, ale pro hosty je u nás pobyt klidnější,“ ocenil Souček.