Neznámý vandal v obci opakovaně hází do oken nebezpečné předměty. Před měsícem prohodil oknem mateřské školky patník, v té naštěstí v noci nikdo nebyl. Hůře mohli dopadnout nájemníci bačetínské hospody, kterým proletěly těžké předměty oknem během Velikonoc. Policie případ vyšetřuje jako přestupek proti majetku.

Velikonoce s cihlou v okně zažili během svátků hned dvakrát nájemníci zdejšího podniku Katapult. První cihla prolétla oknem v noci z pátku na sobotu. V noci z pondělí na úterý se útok opakoval.

„Poprvé to byla cihla do oken hospody kolem druhé ráno, v tu dobu jsme s přítelkyní seděli u televize, takže ten dotyčný o nás musel vědět. Cihla k nám nedoletěla jen díky tomu, že se trefil do rámu mezi skly,“ vypovídá o nepříjemném zážitku jeden z provozovatelů Katapultu Martin Frodl. Policie sepsala na místě protokol, další útok nikdo ze zúčastněných nepředpokládal. Opakoval se však v noci na včerejšek a tentokrát útočník mířil lépe. „Cihla skončila na místě, kde dvě minuty předtím seděla přítelkyně. Tohle už je přímé ohrožení života způsobem, který každý normální člověk musí odsoudit,“ kritizuje absurdní vandalismus Martin Frodl.

V hostinci Katapult se pravidelně pořádají koncerty rockových skupin, pořadatelé zvou i špičky jako Plastic People of the Universe, Velvety atd. Jezdí sem řada především přespolních návštěvníků. O prodlouženém víkendu se zde však žádný koncert nekonal.

Starosta obce Miloš Pochobradský si vytlučených oken podniku všiml. S provozovateli podniku ani jejich hosty nemá žádné problémy, nezaznamenal na ně stížnosti, útoku nerozumí, Bačetín považuje za klidnou obec s bezkonfliktním soužitím. Zároveň ale dodává, že delikt není první. „Rozbitého okna u Katapultu jsem si všiml v pondělí během koledy. Ani nevím, kdy se to tam stalo. Na ruch kolem podniku si tady nikdo nestěžoval. Kdyby to chtěl někdo udělat kvůli jejich produkci, asi by si vybral dobu, kdy se tam akce konaly. Teď měli zavřeno,“ přemítá starosta o důvodu a připomíná nedávný incident: „Asi před měsícem někdo vytrhl patník před školkou a prohodil ho tamním oknem do dětské ložnice, ještě že to bylo v noci.“

Dobrušská policie vyšetřuje oba případy z velikonočního víkendu jako přestupek proti majetku. „Neznámý pachatel jednou hodil do okna cihlu a podruhé hromadu omítky, rozbil skleněné tabule okna hostince,“ potvrdila rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková. Škoda byla vyčíslena na pět set a tisíc korun.

(dm, zen)