Sedmnáct z osmnácti přítomných zastupitelů na pondělním veřejném zasedání podpořilo dodatečný nákup nového piana značky Petrof za 600 tisíc korun. Hlasování se zdržel jen navrhovatel Pavel Kovaříček (KDU–ČSL), aby nedošlo ke střetu zájmu.

Zastaralé nástroje

„V současnosti máme v koncertních sálech pět klavírů, z toho jsou pouze dva kvalitní. První z nich je v Pelclově divadle a byl zakoupen asi před sedmi roky. Druhý, rok starý, využívá naše škola. Ostatní tři byly pořízeny před patnácti lety jako použité za 20 až 30 tisíc korun a tomu odpovídá jejich stav. Teď, když k nám jezdí Gabriela Beňačková, potřebujeme třetí kvalitní nástroj. O její koncerty totiž projevil zájem Český rozhlas i televize,“ zdůvodnil před kolegy požadavek ředitel ZUŠ Pavel Kovaříček, který je zároveň i zastupitelem, a vysvětlil, že nový klavír Petrof by putoval do Pelclova divadla a původní nástroj by převezli na Kolowratský zámek, kde se v současnosti nachází nevyhovující klavír. „Když bych to měl přirovnat k automobilům, aby to každý pochopil, řekl bych, že jde o ojetý trabant,“ vysvětlil Kovaříček a upozornil, že Petrof letos zdražuje o 10 procent, ale v tomto případě ještě slíbil dodržet loňskou cenu.

Lidová cena

Zastupitelka Miroslava Němcová (ODS) se veřejně podivila, proč byl požadavek přednesen až těsně před schvalováním úprav rozpočtu, když se podobné investice plánují dopředu a požádala o vyjádření kulturní komisi a přítomného vedoucího finančního odboru Pavla Rathouského.

„Finanční komise doporučuje zastupitelstvu požadavek podpořit,“ reagoval předseda Josef Ješina (ČSSD). Pavel Rathouský zase připomněl, že ve fondu rezerv je 13,4 milionu, takže nejde o zásadní částku, která by jeho výši nějak výrazně změnila. „Musíme však ještě upřesnit, že společnost Kultura je plátcem DPH, takže od nás potřebuje pět set tisíc, zbytek se vrátí v podobě daně,“ upřesnil starosta Jiří Rokl (SNK–ED).

S originálním návrhem přišel Luděk Petr (VPM) při schvalování minimální ceny při prodeji více než dvou tisíc metrů čtverečních pozemku. Upozornil na nízkou cenu lukrativního místa, za které město požadovalo 290 korun za metr čtvereční. „To je skutečně málo. Zvedneme cenu na 500 korun a hned máme peníze na nový klavír,“ podotkl Petr. Jeho návrh byl po diskusi upraven na 400 korun.